Ezt nem mi állítjuk, hanem a választópolgárok.
A 168 óra szellőztette meg az egyik - meg nem nevezett, de nyilván nem a DK - ellenzéki párt megbízásából készült közvélemény-kutatást, mely szerint csak a választók 16 százaléka állítja azt, hogy szavazna egy olyan ellenzéki összefogásra, amelynek listáján Gyurcsány Ferenc neve is szerepel.
A 16 százalék kb. 1,3 millió választót jelent, ami pontosan ugyanannyi, amennyi az ellenzéki összefogás két és fél éve kapott. És amellyel simán kikapott a Fidesztől 2014-ben (1,3 millió vs 2,1 millió).
A Závecz Research ezerfős mintán egy hónapja készül kutatása szerint a választók 63 százaléka, azaz
ötmillió ember állítja, soha nem szavazna egy olyan listára, amelyen Gyurcsány is rajta van.
Majdnem az írtam, a DK támogatóit értelemszerűen nem zavarná, hogy ha vezérük benne volna egy ellenzéki összefogásban. De ez nem igaz: a DK reménybeli szavazóinak 9(!) százaléka nem ikszelne egy olyan listára, amelyen Gyurcsány is rajta van.
Ez a szám az MSZP-nél már 38(!) százalék, az LMP-nél pedig 79. (Ez utóbbi adat azért nem olyan meglepő.)
Ugyanakkor nagy az igény az ellenzéki összefogásra:
a megkérdezettek 49 százaléka szerint szükség volna rá Orbán leváltásához (a fővárosiak 54, a vidékiek 59 százaléka).
Leginkább az MSZP (80 százalék) és az LMP (77 százalék) szavazói összefogáspártiak. (Az utóbbi adat már csak azért meglepő, mert az LMP vezetői egyáltalán nem adják jelét, hogy részei lennének egy ellenzéki szövetségnek - még azután sem, hogy a párt korábbi vezetője Schiffer András távozott a parlamentből.)
Tudván azt, hogy Gyurcsány 2013-ban gyakorlatilag ráerőszakolta magát és pártját az ellenzéki listára (amelyről Mesterházy és Bajnai lehagyta volna), valamint azt is, hogy 2016-ban is ő a vezéralakja a lista összeállításának, különösen meglepő, hogy a DK szimpatizánsainak alig 61 százaléka együttműködés-párti.
Arról már mi is írtunk a B1 blogon, hogy a baloldali ellenzék stratégiai dilemmája, hogy Gyurcsánnyal nem lehet leváltani Orbánt. Miközben
a Fidesz 2018-ban egyáltalán nem leválthatatlan.
Závecz Tibor például a legfrissebb kutatásában a Fidesznek 27 százalékot mért (2,1 - 2,2 millió választó), viszont a Závecznek a teljes népesség 49 százaléka (kb. 4 millió ember) nyilatkozott támogatólag egy ellenzéki összefogásról.
Jelenleg inkább kínálati, mint keresleti probléma van. Ennek nem az a fő kérdése, hogy lesz-e előválasztás, vagy hogy pontosan milyen kormányzati politikát akarnak az ellenzéki pártok, meg még az sem, hogy egészen pontosan milyen pártok és politikusok vannak a listán, hanem az, hogy
egyáltalán föláll-e egy ellenzéki lista és rajta lesz-e Gyurcsány Ferenc.
A DK elnöke láthatóan mindent föltett saját rehabilitálására, a baloldal elfoglalására, meg hogy frakcióvezetőként felszólalhasson az Országgyűlés plenáris ülésén (mert pillanatnyilag nincs frakciója, amit vezethetne).
És ezt saját pártjának - azóta persze kirúgott - elnökségi tagja szerint is azzal takargatja, hogy 2018-ban nem lehet leváltani az Orbán-rezsimet. Pedig, mint az a Závecz-felmérésből is kitűnik, éppen ellenkezőleg: le lehetne. nyilván nem menne könnyen, nyilván nem lenne egyszerű. De nem lenne lehetetlen.
Csak először személyes áldozatot kellene hozni.