Használjuk helyesen a fogalmakat, különben csapdába ejtenek bennünket - ahogy ezt a Fidesz teszi "újbeszéd" szavaival. Demokráciát követelni egy százezres, kormány elleni tüntetésen meglehetősen furcsa. Ugyanis Magyarország még mindig demokratikus ország, csak épp már nem jogállam.
Egyben bízhatunk: ha Orbán Viktor fenyeget, akkor azt be is váltja, amint módja van rá. Miniszterelnökként pedig a lehetőségei - szerinte - korlátlanok. Amikor a liberális demokrácia lecserélését ígérte illiberálisra, sokan nem értették meg, valójában miről is beszél. Pedig az utolsó hangig tartotta magát az ígéretéhez. Épp azért, hogy ne sétáljunk bele a Fidesz propagandistáinak csapdájába, érdemes pontosan használni a fogalmakat.
A liberális demokrácia valójában – bármit is akart és akar ma is elhitetni a propaganda – nem azt jelenti és soha nem is azt jelentette, hogy SZDSZ-esek ülnek a választási bizottságban. A demokrácia előtti jelző az angolszász terminológiából került át a magyarba, valójában a jog uralmán alapuló népképviseleti rendszert jelöli. Értelemszerűen ebből a "liberális" jelenti a jog uralmát, a "rule of low" elvét.
Utóbbit meglehetősen egyszerűen szokás meghatározni: senki, még az éppen uralkodó osztály sem áll a törvények felett – vagyis jogállamban a közhatalom és az azt gyakorlók is alá vannak vetve a jognak, a törvényeknek.
Ez sérül, pontosabban, ezt számolja fel Magyarországon Orbán Viktor.
Aki demokráciát követel, talán elfelejtette, hogy április 8-án választásokat tartottak Magyarországon? Természetesen nem. Csupán egymással ezer szállal összefonódott fogalmakat kever össze. A választások megtartása maga a népuralom kifejezése. Amikor egy párt szervezett módon jelenti be, majd szállítja az urnákhoz a határon túli magyarok tömegeit – az a jog megsértése. Ha mindezzel a választások tisztasága felett őrködő szervezet nem is hajlandó érdemben foglalkozni, az megint csak a jog uralmának megsértése. És ha mindez azért történik, mert a választások tisztasága felett őrködő szervezet vezetője anyagi és személyi függésben van a csalást elkövető párt vezetőjével - ugyancsak a jogállam sárba tiprása. De nem a demokráciáé.
Hasonló példákat ezer szám lehetne az elmúlt nyolc évből hozni. A jogállam ilyen jellegű leépítése nem a demokrácia leépüléséhez, hanem a választáson győztes kormány legitimitásának drasztikus csökkenéséhez vezet.
Bármikor, bárhogy kerül hatalomra a Fideszt leváltó politikai erő, az elsődleges feladata a jogállam visszaállítása, a joguralom újbóli megteremtése. Ehhez pedig csak és kizárólag törvényes eszközöket lehet felhasználni.