Tanácsadójával üzent a Fehér Házba.
Áder államfő a múlt héten még erkölcsileg elfogadhatatlannak, a jövő generációkkal szembeni felelőtlenségnek és tiszteletlenségnek nevezte, hogy Donald Trump kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi klíma egyezményből.
A magyar miniszterelnököt meg egyenesen sokkolta a döntés.
Két hete Orbán szokásos rádióinterjújában azt mondta:
Magyarországon közmegegyezés van abban, hogy a klímaváltozás valóság, veszélyes dolog, és mivel globális természetű, ezért a vele szembeni fellépés is globális szintű cselekvést igényel. Ez ellentétes mindazzal, amit az amerikai elnök döntött. Donald Trump elhatározásának következményein még „gondolkodni” kell.
Hát, gondolkodtak. És mostanra döntöttek.
Az állami média honlapján vezetett blogján Lánczi Tamás megírta, hogy nincs itt semmi látnivaló. Eszerint
- Trump csak egy politikai látványpékségből lépett ki.
- A párizsi klímaegyezmény nem környezetünk megóvását, hanem sokkal inkább kőkemény üzleti érdekeket szolgál.
- Az amerikai elnök lépése érdemben nem befolyásolja bolygónk jövőjét.
- Már az is kérdéses ugyanis, hogy az Amerikai Egyesült Államok valóban hivatalos tagja volt-e a párizsi klímaegyezménynek.
- Ha minden aláíró betartaná vállalásait, a Föld hőmérsékletében bekövetkező változás akkor is szinte észrevehetetlen lenne.
- A fejlődő országok környezetvédelmi programjairól számtalan esetben derült már ki az, hogy valójában korrupt módon működnek, és semmit sem tesznek hozzá a környezet védelméhez.
- A párizsi egyezmény és a hozzá hasonló intézkedések sokkal inkább szólnak gazdasági érdekekről, mint a globális felmelegedés megfékezéséről.
- Trumpot tehát nem valamiféle megszállott környezet-ellenesség vezette, hanem a ráció. (!)
Sokatmondó, hogy a Habony cégét és Schmidt Mária lapját is vezető Lánczi nem ügyvezetőként vagy főszerkesztőként, hanem politikai tanácsadóként jegyzi a cikket, ami - ismerve a kormánypropaganda kézzel vezérelt voltát - azt jelzi,
ez a félhivatalos magyar kormányálláspont.
Ami - mint a fentiekből is látszott - jelentősen eltér az eddig képviselttől, illetve az eddig nyilvánosan hangoztatottól.
Az még kérdés, hogy milyen gyakorlati következményei lesznek a fordulatnak, hogy milyen hasznot remél az ügytől Orbán. Feltehető, hogy bár tagadja, mégiscsak zavarja, hogy Trump mindenkivel találkozik rajta kívül, és akkor ez a Trump melletti kiállás egy
üzenet a Fehér Házba.
Nem maga a miniszterelnök mondta ki, hogy ne kelljen magyarázkodnia, de egy politikai tanácsadó, hogy legyen súlya a dolognak, és értsen belőle, akinek értenie kell.
A Fidesz és a magyar kormány amellett a Trump mellett áll ki, aki ellen már nyomozás folyik, aki kül- és belpolitikailag egyaránt elszigetelődött. De ha egyiküknek sincsenek barátai, elég logikus, hogy egymással próbálnak cimborálni.
Ezt gondolhatja Orbán. De Trump egyelőre még mindig nem adja a jelét, hogy olyan kétségbeejtőnek gondolná a helyzetét, hogy Orbánnal kellene barátkoznia.