A Fidesz lusta szavazói, az ellenséges média és különösen Simicska Lajos aknamunkája húzódik meg a a veszprémi vereség mögött - erre a következtetésre jut a kormánynak dolgozó Századvég politológusa, Lánczi Tamás.
Szerinte a kudarc miatt nagy arányban
okolható a kormánnyal szemben megfogalmazódó, óriási méreteket öltő médianyomás, amelyben tevékeny részt vállal a Fidesz választók orientációs pontjaként működő Hír Televízió és a Magyar Nemzet is. A szavazók körében ez korábban nem tapasztalt orientációs zavart generált.
Orientációs zavar. Ezt kicsit ízlelgetnünk kellene még. Ez olyan lehet, mint a kommunikációs hiba. A politika jó, csak hát a kommunikáció.
A 2010-12 között a KiM-ben helyettes államtitkár Lánczi úgy véli, Simicskában és a választókban egyszerre van a hiba. Föl sem merül benne, hogy a Fidesz szavazói talán már nem is a Fidesz szavazói, hanem elpártoltak a kormányerőktől. Ugyanerre utal minden közvélemény-kutatás - már leszámítva a munkahelyét, a Századvéget és a szintén Fidesz-közeli KDNP-t.
Lánczi a közvélemény-kutatók által mért csökkenésre egy szót sem veszteget, a tavalyi és idei eredmények közötti különbséget pedig egyszerűen a kormányoldali szavazók távolmaradásával indokolja.
Ebben nincs is vita köztünk. Abban viszont van, hogy ez mivel magyarázható.
Ha esetleg mégsem a Némedi Lajossal végtelenül ellenséges HírTV vagy Magyar Nemzet állna a Fidesz-KDNP veszprémi veresége mögött, és nem is a Kész Zoltánt a végsőkig támogató, már-már radikálisan ellenzéki közmédia, akkor érdemes szemügyre vennünk egy további lehetőséget is.
Mégpedig azt, hogy 2015 februárjára a teljes népesség alig 15 százalékára csökkent a kormánypártok támogatottsága.
A felmérések és a tényleges választási szituáció közötti különbséget a Fidesz t e n d e n c i ó z u s felülmérése okozhatja a legvalószínűbben. Azt feltételezzük, ez a hír még a Lánczi-családhoz is eljutott.
Ez megmagyarázná például, hogy miért mértek a közvélemény-kutatók a tavalyi választások előtt is(!) és után is közvetlenül csaknem hárommilliós támogatottságot a kormánypártoknak, miközben ebből a fülkékben csak 2,3 millió realizálódott.
Itt több eshetőség is akad:
- a közvélemény-kutatók hazudnak vagy hibáznak (de ahhoz túl sokszor találták már el jól az eredményt, valamint a többi párt megítélésében nem szoktak tévedni),
- a megkérdezettek hazudnak (de ilyenfokú tudatosság olyan ellenszenvet mutat, hogy névtelenül meg kellett volna jelenniük ellenzéki szavazóként),
- a Fidesznek ennyivel több a szimpatizánsa, mint a valódi szavazója.
Lánczi persze ezzel nem ért egyet:
Egyszerűen arról van szó, hogy e kutatások másra vonatkoznak: egy potenciális országos választásra (és természetesen nem Veszprémre, nem időközire).
De ez nem releváns. A közvélemény-kutatások ugyanis véleményt mérnek, cselekvést jóval kevésbé jeleznek előre. A Fidesz bandwagon-hatása miatt miatt nála a legrosszabb hibafaktorral.
Most a Fidesz választók érezték úgy tömegesen, hogy számukra nem fontos, vagy nincs tétje ennek a megmérettetésnek (korábban inkább a baloldal). Egy országos (nem időközi) parlamenti választáson azonban a most passzív szavazók szinte biztosan újra megjelennének.
Persze, automatikusan. És épül tovább a szép jövő, a rengeteg stadion, és eltűnnek a szegények rászorultak.
És ezt alkalmasint arra alapozza, hogy
a GDP ismét nő, a munkanélküliség csökken, az államháztartás makro állapota kedvező.
Szóval nagy a jólét. Ezért
2018 tekintetében a kormánypárt jelenleg nincs bajban. Évek vannak hátra. Évek, amelyek politikai eseményeit ma még nem látjuk előre.
Értik a logikát? Nincs baj, mert évek vannak hátra, de nem tudjuk, ezekben mi történik majd. Tehát nincs baj, mert fogalmunk sincs, mi lesz.
Lánczinak összeállt a kép. Sok hasznos tanács várható még a Századvégtől. De annyi bajunk legyen.