Ez sokat elmond a rezsim hangulatáról és támogatottságáról.
Állami temetés, állami temető állami parcellájában, középpénzből - csak a nyilvánosságot zárják ki róla.
Meg mindenki mást is, aki tisztelője vagy barátja volt az elhunytnak vagy a családnak, és nem szerepel a meghívottak zártkörű listáján. Vagy esetleg csak szeretne állami vezetőket látni, Schwarzenegger beszédét meghallgatni.
Fegyveres őrök fognak kidobni mindenkit, aki hívatlanul oda mer pofátlankodni.
Kezd a NER teljesen abszurdba fordulni, de - mint minden őrületben - ebben is van rendszer.
Nyilvánvalóan lehet helye annak, hogy egy temetés zártkörű legyen. A temetések túlnyomó többsége ilyen. Csak a család vesz rajta részt, szűk körben búcsúztatják az elhunytat. Nem is szükséges zártkörűvé nyilvánítás, mert a nyilvánosságot - a közt - nem is érdekli a dolog.
Egy másik eset, ha a család kéri a zártkörűvé nyilvánítást, mert tart a rajongók tömegétől. Ez abszolút védhető hozzáállás, de még akkor is meg szokták engedni, hogy a nyilvánosság képviselőin - ti. a sajtón - keresztül azért kaphasson beszámolót a történtekről.
De a váratlanul meghalt Vajna András György temetéséről nem a család döntött, hanem maga a kormány és a miniszterelnök:
egyszerűen nem merik megkockáztatni, hogy politikai demonstrációvá fajulhasson a rezsim egyik emberének gyászszertartása.
Pedig Orbán maga is egy temetésen (újratemetésen) kezdte politikai karrierjét; egyszersmind egy közérdeklődésre számot tartó, nagy nyilvánosság előtt zajló eseményen.
De ez már az idők távoli ködébe vesző dolog, a Fidesz elnöke - és általában a NER vezetése - rég nem mer megjelenni olyan rendezvényen, ahol nem kizárólag saját híveiből válogatják a közönséget.
- Ezért volt, hogy Orbán október 23-ai beszédét is csak a meghívottak hallgathatták végig a helyszínen.
- Ezért van, hogy minden Fidesz- és kormányrendezvényre az önkormányzatok(!) közpénzbő(!) buszokkal(!) szállítják a hallgatóságot.
- Még a mára legendásnak tűnő 2012-es, 2013-as ún. békemenetek esetében is ez történt.
Orbán Viktor 2 dolgot nem engedhetett meg Andy Vajna temetése kapcsán.
Az egyik az, hogy a filmmogult, oligarchát és kormánybiztost Los Angelesben temessék el a fia mellé.
Hiába szerette volna ezt az amúgy is főként Amerikában élő özvegye. Mert nem ő dönt, majd a Főnök elhatározza, mikor, hol és milyen pénzből történjen a végső búcsú.
Az utolsó hónapjaiban Vajna kétségtelenül háborúban állt Orbánnal. A harc jórészt a függöny mögött, szivarfüstös hátsó helységekben zajlott, de ténye nyilvánvaló. Szemben Mészárossal, Habonnyal, Schmidttel, Tomborral, etc., Vajna nem volt hajlandó átadni a tévéjét és a rádióit a fideszes propagandaholdingnak.
Még akkor sem, ha azokat közpénzből vásárolhatta meg, állami hivatalok segítségével, és közpénzből finanszírozta. A többi fiókoligarcha és NER-lovag belátta, hogy ő csak stróman, a kaszinótulajdonos filmmogul a haláláig, szó szerint az utolsó pillanatig küzdött a kifosztása és lefokozása ellen.
Ha Orbán megengedi a Los Angeles-i temetést, akkor azzal azt üzeni, bomlik a NER, Vajna legalább a halálával el tudott menekülni a rezsim elől. Hogy nem mindenható. Hogy már a saját, általa gazdaggá embereket se képes uralni.
Ezt nem engedhette meg. Kényszeresen kontroll alatt kell tartania mindent, mert bármilyen jelentéktelen dolog lehet banánhéj, amin elcsúszhat a hatalma.
A másik, amit nem hagyhatott, hogy a temetés rezsimellenes demonstrációvá váljon.
- Mint történt az 1989-ben, amitől Grósz elvtárs megjósolta.
- Vagy mint történt 1956-ban, Rajk és társai újratemetésekor, amitől Gerő elvtárs tartott. És okkal.
Pedig Gerő kikötötte, hogy a szertartást a kommunista pártnak kell felügyelnie, megszerveznie és kiviteleznie. És mégis előjátéka lett ez a forradalomnak.
Ironikus, hogy Orbán mára elérte Gerő és Grósz szintjét, és még egy temetés megszervezését is saját kezében kell tartania. Nehogy úgy kerüljön bele a világ tévéhíradóiba, hogy Orbán-ellenes tüntetés lett a Rambo és a Terminátor producerének gyászszertartása.
Másfelől viszont se Grósz, se Gerő nem tudta elkerülni, amit előre látott.
Orbán azonban tanulékony. Ő már nem csak a szervezést tartja kézben, hanem gondoskodik a nyilvánosság kizárásáról is, hogy még az alkalom se legyen, véletlenül se. Okult a nagy elődök tévedéseiből, ő már nem követi el ugyanazt a hibát.
A köz meg érje be az udvari fényképész megszűrt és kiválogatott fotóival, esetleg a királyi tudósító közvetlenül a propagandaminisztériumban készült beszámolójával.
Továbbá a köz egyáltalán örüljön annak is, hogy a cechet állhatja.
(A felső képen Arnold Schwarzenegger a Terminátor 3-ból, az alsón Orbán Demján Sándor temetésén.)
Az utolsó 100 komment: