• A Financial Times sajnálatosnak tartaná, ha a V4-ek közül a csehek és a szlovákok eltávolodnának az európai politika fő áramától, Magyarországot és Lengyelországot nem említi ez ügyben
• Orbán Viktor már a gender tanulmányokat is ki akarja paterolni az egyetemekről, de hát ultrakonzervatív politikát folytat
• Lehet, hogy az unortodox pénzügypolitika miatt semmi sem lesz a magyar államhitelek péntekre várt felminősítéséből
A visegrádi négyeket Nyugaton azzal gyanúsítják, hogy túlságosan is keveset törődnek az EU értékeivel, és ez veszedelmes irányzat Csehország és Szlovákia számára, mert mindkettő kicsiny, ráadásul a geopolitikai elhelyezkedése szintén azt diktálja, hogy ne szakadjon le az európai fő áramról. Erre figyelmeztet az elemzés a Prágai Tavasz 50. évfordulóján, kiemelve, hogy pontosan ez volt az egykori felkelés mögött is. Ám az akkori tanulságok ma is fontosak, hiszen az elmúlt 10 évben nyugaton átalakult a politika. Ezért szem előtt kell tartani, hogy a doktriner ideológia és politikai gyakorlat, ideértve a mai radikalizmust, mindig magában rejti saját bukásának magját. Ugyanis elégtelen megoldást kínál a korszerű társadalmak összetett gondjaira. További lecke, hogy csillapíthatatlan az emberi vágy a politikai jogok, az igazság és a nemzeti szabadság iránt.
Napjainkban a liberalizmus visszaszorul, veszély fenyegeti a jogállamot és erősödik a nemzeti populizmus. Az EU-ban nincs egység, politikai akaraterő és hiányzanak a jó ötletek is. Egyes országokban a hatalmat titokzatoskodó, manipulatív erős emberek, illetve a jogkörükkel visszaélő, beképzelt demagógok gyakorolják. A csehek és a szlovákok sem mentesek a térségben terjedő ártalmas kigőzölgéstől, bár Pozsonyban a kettős újságíró gyilkosság miatt mennie kellett Ficonak. De előtte még azért kölcsönvett egy részt Orbán Viktor könyvéből és sötét célzásokat ejtett el arról, hogy a Soros György ártalmas befolyást gyakorol az ország életére.
Az állami beavatkozás veszélyes precedenseként bírálják a magyar kormány ötletét, hogy leállítja a gender tanulmányokat az egyetemeken. Az ellentábor úgy látja, hogy a lépés része annak a hadjáratnak, amelyet Orbán Viktor folytat a civilek, illetve azon intézmények ellen, amelyek ellenzik a Fidesz konzervatív társadalmi programját. Pető Andrea a CEU-ról azt mondja, hogy a jövő tanévtől tervezett tilalom sérti az alaptörvényt, mert az védi a tudományos kutatás, illetve a tanulás szabadságát. Felhívja a figyelmet, hogy idáig egyetlen hatalom sem próbált meg beleszólni az oktatásba a megfelelő tanintézmények, illetve testületek megkérdezése nélkül. A hivatalos magyarázatok nem oszlatták el a gyanút, hogy az intézkedés azért irányul a szak ellen, mert a kabinet azt gondolja, hogy az veszélyezteti a hagyományos keresztény és családi értékeket. Ha érvényt szereznek a döntésnek, az fokozhatja az EU nyugtalanságát a magyar irányvonal miatt.
A magyar kormány száműzni kívánja a gender kutatást az egyetemekről, mert az szerinte nyilvánvalóan szükségtelen. Konzervatív körök a társadalmi nemek vizsgálatát támadásnak tekintik a férfi és nő hagyományos szerepfelosztása ellen, mert úgy gondolják, hogy az a természettől fogva adott, illetve Isten akarja így. A jobboldali-nemzeti magyar kabinet az utóbbi időben sorozatosan támadta a gender tanulmányokat. A többi közt azt vetette a szemére, hogy az alá akarja ásni a „keresztény család” alapjait.
1. Egyetemi oktatók úgy látják, hogy a jobboldali-nemzeti kormány vastagon beleavatkozik a tanszabadságba, amikor indexre akarja tenni a gender tudományt, noha azt 12 éve annak rendje és módja szerint akkreditálták. A tudósítás hozzáteszi, hogy Orbán Viktor nem riad vissza, ha nőellenes kijelentéseket kell tenni, emlékezzünk csak arra, amikor a washingtoni nagykövet asszony hazarendelése kapcsán közölte, hogy nem foglalkozik női dolgokkal. Ugyanakkor nem tudni, hogy a törvénytervezet vonatkozik-e a CEU-ra. Az egyetemet a bezárás fenyegeti, miután a kormányfő első számú közellenségnek tette meg az alapító Soros Györgyöt. Egyre valószínűbb, hogy az intézmény Bécsbe települ át.
2. Orbán Viktor ultrajobboldali pályán halad, miközben abban nincs semmi meglepő, ha konzervatív és vallásos emberek semmire sem tartják a gender tanulmányokat. Így kommentálja a helyzetet a lap, kiemelve, hogy nyugaton ugyanakkor a szak igencsak bevettnek számít. De ettől még nem vitamentes, főként, miután a társadalom tudománynak ez a kutatási ága feminista ösztönzésre született meg, ezért folyamatosan jelentkeznek szólásra az ellenzők.
Ez esetben feltűnő, hogy az utóbbi időben főleg a jobboldali-populista, illetve szélsőjobbos véleményvezérek vették tűz alá. Ők nem bírálni igyekeznek az állítólagos „áltudományt”, hanem kerek-perec felszámolni. Ebből a vadásztársaságból a magyar miniszterelnök sem hiányozhat. Propagandistái már régóta ócsárolják a gender tudományt. Ha a kormány most tényleg a betiltás mellett dönt, akkor még inkább eltávolodik a konzervatív demokraták pártcsaládjától, az EPP-től. Már eddig is sokat tett ezért a demokrácia leépítésével, a rettegés és megfélemlítés légkörének kialakításával, a menekültek elleni gyűlöletkeltéssel.
3. A közelgő román uniós elnökség miatt Paul Lendvai sürgeti, hogy az EU – Magyarországhoz és Lengyelországhoz hasonlóan – gyorsan és határozottan lépjen fel azzal szemben is, ami Romániában történik. Hiszen Juncker a hét végén joggal intett arra, hogy jobbratolódás fenyeget a jövő májusi Európa-választáson. És ami a románoknál zajlik, az csupán olaj a nemzeti-populisták által szított tűzre. A földrész szociáldemokratáinak pedig ki kell vetniük soraikból a jogsértő és korrupt erőket, de ez nem csupán Romániára vonatkozik. A román tagpárt hamis cégér alatt ténykedik, igazából semmi köze a szociáldemokrata értékekhez, pont úgy, mint Orbán Viktor rezsimjének a kereszténydemokráciához. Alighanem súlyos hiba volt annak idején túl korán felvenni az unióba Bulgáriát és Romániát, mert náluk még nem álltak készen a jogállam biztosítékai. A mostani, keserű tapasztalatokat tekintetbe kell venni a balkáni államokkal folyó tárgyalásokon, anélkül azonban, hogy megkérdőjeleznék számukra a tagságot, mert az a regionális stabilitás pillére.
A török valutaválság folyományaként Közép-Európában a forintot sújtotta leginkább, hogy a befektetők igyekeznek csökkenteni a kockázatot és folyamatosan dobják piacra a feltörekvő piaci állampapírokat. A magyar fizetőeszköz árfolyama egy százalékot esett az euróhoz képest, már hetek óta nem volt ilyen alacsonyan. Magyarországnak ugyan jó a fizetési mérlege és a kereskedelme is többletet mutat, ám igen alacsony, mindössze 0,9 %-os az alapkamat. Egy bennfentes szerint a forint ellen a legolcsóbb shortolni. A magyar pénz megítélésén az sem javít, hogy egyes vélemények szerint a Standard and Poor’s pénteken javít az ország adósságszolgálati besorolásán. Ha valóban így lesz, akkor az a Raiffeisen egyik elemzője szerint kedvezően hathat az ország pénzügypiaci megítélésére, éppen akkor, amikor ilyen viharos idők járnak. Viszont a túlságosan is laza monetáris politika aggályos, és ez megakadályozhatja a magasabb osztályzat megadását a hitelminősítő részéről.
Magyarország alacsony bérekkel, jól képzett munkaerővel, gyenge szakszervezetekkel, illetve állami támogatással igyekszik becsalogatni az autógyárakat – írja az újság annak kapcsán, hogy a BMW egymillió euróból létesít gyárat Debrecenben. Kilián Csaba, a Magyar Autóipari Szövetség főtitkára szerint a magyar piac azért vonzó az iparág számára, mert a jövedelmek a nyugati szintnek csupán egyharmadát teszik ki, de figyelni kell a hatékonyságra és a termelékenységre is. Fontos továbbá az ország jó földrajzi elhelyezkedése és a fejlett infrastruktúra. Ami az állami szubvenciókat illeti, azokról a szakember úgy gondolja, hogy hamar amortizálódnak, mégis nagy hatással vannak más ágazatokra.
Az utolsó 100 komment: