4 dolog, amit az új kormánynévsor elárul, és 1, amit nem.
Maradt a kormányban Rogán Antal propaganda-, Varga Mihály gazdasági, Pintér Sándor belügy-, Szijjártó Péter Putyin-ügyi miniszter, valamint Semjén Zsolt tárca nélküli miniszterelnök helyettes. (A felső kép négy éve a 3. Orbán-kormány első ülése után készült, azon még nemcsak a a mostani új miniszterek nincsenek rajta, de szerepel a ciklus közben távozott Navracsics és Hende, valamint hiányzik az új belépő Szijjártó, Simicskó, Rogán és Kósa is.)
Távozott viszont Balog Zoltán az Emmi, Lázár János a kancellária, Seszták Miklós a fejlesztési, Fazekas Sándor a földművelési és Simicskó István a honvédelmi minisztérium éléről. Kósa Lajosnak meg nem volt tárcája, őt utód nélkül menesztette Orbán.
A helyükre 6 új miniszter kerül:
- Nagy István lesz földművelési,
- Benkő Tibor a honvédelmi,
- Bártfai-Mager Andrea fejlesztési.
- Gulyás Gergely a kancelláriaminiszter,
- a humán tárca élére Kásler Miklós kerül.
Utóbbi (lásd az alsó képet) kvalitásairól és elképzeléseiről itt írtunk.
Kásler tárcájának jogköre némileg szűkül: elveszíti az állami egyházügyi hivatalt a KDNP-s egyházügyi államtitkárságot, ez Semjénhez kerül, valamint abból tárcából hoznak létre egy új, innovációs és technológiainak nevezett minisztériumot az eddigi felsőoktatási államtitkár Palkovics Lászlónak.
Orbán kormányalakításából az látszik, hogy
1. érzékenyen érintették a kritikák, hogy nincs nő a miniszterek között. Most lett 1. Mivel Novák Katalin nem vállalta a humán gigatárcát, Bártfai-Magert találták meg a fejlesztésire.
2. az ún. identitáspolitika propagandaszempontjai felértékelődnek. Ennek megjelenítője egyfelől a nemzeti-keresztény-ezoterikus ikon Kásler (miután Balog nem vállalta a nemzet főpapjának szerepét), továbbá Benkő (aki hivatásos katona, a Honvédség főparancsnoka, egyenrihás vezérezredes).
3. ennél tovább végül nem mentek, nem lett sem bevándorlási, se család- és szapordás-, se szuverenitásügyi tárca, mert a túl sok minisztérium ellenmondott volna annak az elvnek, hogy a miniszterelnöknek keveset kelljen a tárgyalásokkal, egyeztetésekkel, ügyintézésekkel foglalkoznia, azaz keveset kelljen a kormányzással törődnie.
4. egyedül a technológia és innováció kapott külön tárcát, amiből egyfelől az következik, hogy Orbán belátta, az összeszerelő gazdaság évei meg vannak számlálva, másrészt lehet az is, hogy ugyanolyan PR-célú kirakatszerep lesz Palkovics minisztériuma, mint Süli Paks-ügyi minisztersége (ami nem több, mint üzenet Putyinnak: Orbán komolyan veszi az erőműve felépítését).
A negyedik Orbán-kormány számára a miniszterelnök korábban 4 súlypontot jelölt meg, a versenyképességet, a teljes foglalkoztatottságot, a demográfiát és az identitáspolitikát. Ebből csak az első és az utolsó kapott saját minisztert (Palkovics és Kásler).
A kormánynak egyszerre kellene folyamatosságot és megújulást tükröznie, ez meg is van, tekintve, hogy a miniszterek felét lecserélte Orbán.
Rogán ugyanakkor a választás után arról is beszélt, hogy új kormány lesz, új struktúrában, részben új szereplőkkel, amiből az új struktúráról a kormánynévsor bejelentésének napján még nem tudunk semmit.
Pedig talán ez lehet a legfontosabb.
Korábban arra következtettünk, Orbán a kormányzás érdemi részével, aprómunkájával és gyakorlati irányításával Rogánt bízza meg, ezért kellett távoznia Lázárnak.