A dokumentumokból kiderült, hogy Szita Károly a szocializmus lelkes híve volt, „hazafias alapon” jelentett, a rokonairól és a barátairól is.
Eddig is lehetett tudni, hogy Szita Károly fideszes politikus, aki 1994 óta Kaposvár fideszes polgármestere, 2014-től a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke, ügynök volt a rendszerváltás előtt. A Magyar Nemzet – amely nemrég Semjén Zsolt luxusvadászatát és Kósa Lajos milliárdos örökségi ügyét is leleplezte – most dokumentumokat közölt Szita Károlyról, III/II-es ügynöki tevékenységéről. A politikus úgy reagált a Facebookon:
„Az én lelkiismeretem tiszta, nem félek tőled, Simicska Lajos!”
A Magyar Nemzet azonban most olyan, eddig titkos dokumentumokat tett közzé, amelyeken a Krakus Péter néven jelentő Szita Károly kézírása látható; kiderül, hogy előszeretettel jelentett környezetéről, rokonságáról is. A lap emlékeztet: a fideszes polgármester korábban azt ígérte, bírósági úton vesz elégtételt, amiért nevét összefüggésbe hozták az ügynökmúlttal, de ezt mindeddig nem tette meg.
A dokumentumokat nehéz lenne überelni: a lap birtokába került ugyanis
- a politikus állambiztonsági nyilvántartó kartonja,
- a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság III/II. osztályának több (eredetileg) szigorúan titkos minősítésű aktája
- és Szita kézzel írt jelentése a nyolcvanas évekből.
A politikusról először 2004-ben, majd 2005-ben is megírta a sajtó, hogy besúgó volt, jelentős részben Ungváry Krisztián ismert történész kutatásai és nyilatkozatai alapján, dokumentumokat azonban idáig nem láttunk. Akkoriban a történeti levéltár az Index kérésére kikereste és átadta Szita hálózati múltját igazoló dokumentumokat, de a jogszabály szerint csak a 6-os kartont, illetve a munkadosszié fedlapját (Szita titkos megbízott volt a III/II-nél. Index, 2005. február 2.). A jelentéseket akkor viszont még csak az érintettek, azaz a megfigyeltek ismerhették meg. Szita Károly az Országos Sajtószolgálaton keresztül azt üzente: visszaéltek személyes adataival, és kitart amellett, hogy nem azonos a Krakus Péter fedőnevű ügynökkel. Tóth András akkori nemzetbiztonsági politikai államtitkár erre úgy reagált, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal által a levéltárnak kiadott iratok hitelessége megkérdőjelezhetetlen.
A Magyar Nemzet által nyilvánosságra hozott anyagokból most kiderült:
- Szita Károly 1980. július 2-ától a rendszerváltásig, egészen 1989. május 9-ig állományban állt; beszervezésének hivatalos dátuma 1980. július 1.;
- a beszervezés alapja: „hazafias”, tehát önként jelentett a szocialista állambiztonságnak, nem zsarolták (a leírtak szerint egyebek között azt mondta kapcsolattartójának, hogy „bár keveset ismer mindabból, amiket végeznie kell, érdeklődéssel várja feladatait, melyeket legjobb tudása szerint kíván végrehajtani. Kijelentette, hogy örül annak, hogy segíteni tudja munkánkat”. Fenesi főhadnagy, a kapcsolattartója meg is állapította, hogy Krakus a „feladatát kedvvel, tőle telhető legjobb akaratával végezte”.
- tmb.-ként, vagyis titkos megbízottként emlegették, ami az „egyszerű” ügynöki besoroláshoz képest kiemelt státust jelentett a rendszeren belül;
- feladataként „az idegenforgalmi szezonban a laktanyák környezetébe beutazott nyugati állampolgárok tevékenységének figyelemmel kísérését, vizuális felderítő magatartások kiszűrését, illetve a környezetben élő, és nyugati áp.-kat (állampolgárokat) fogadó magyar áp.-k személyének, kapcsolatainak felderítését” adták meg;
- többször adott operatív értékkel bíró jelentéseket a környezetéről, még a saját rokonságáról, kollégáiról is.
A lap azt írja, hogy Krakus ügynök, vagyis Szita Károly végül 1989. május 9-én szerelt le, 1990-től már Kaposvár alpolgármestereként dolgozott, Fenesi Lajos nyugalmazott alezredest, egykori beszervezőt pedig 2004 augusztusában Lamperth Mónika belügyminiszter a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszttel tüntette ki.
A dokumentumokból az is kiderül:
Szita Károly a Kádár-rendszer elkötelezett híveként mutatta be magát, nem kényszerítették, vagy zsarolták.
Ügynöki munkáját lelkesen végezte, megbízóinak folyamatosan beszámolt környezete élete mellett saját körülményeinek változásairól is.
A Fidesz kétéfle módon reagált eddig az egyik vezető politikusa ügynökmúltjára:
- Többször hangoztatták, hogy a pártban egykori ügynökök nem viselhetnek pozíciót. (Több mint tíz évvel ezelőtt Szita Károly pedig azt mondta, bírósági úton tisztázza magát. Ez azóta sem történt meg, ahogyan a Fidesz sem lépett, hogy a párt megszabaduljon kommunista örökségétől.);
- A fideszes propagandamédia megpróbálta tisztára mosni a volt besúgót. A hirado.hu azt írta, hogy az egész Simicska Lajos kreálmánya, hogy befeketítse a politikust. A hirado.hu a cikkében egyetlen szót sem ejt a bemutatott titkosszolgálati dokumentumokról.
Az utolsó 100 komment: