Teljes a fejetlenség a kormányoldalon, miként is kéne a jelenleginél is jobban terror alatt tartani a civil szervezeteket. Azonban a Nagy Testvér meglehetősen kancsal szemmel figyel – a törvények még az állampolgárokat védik. Már ha betartják - betartatják azokat.
A legutóbbi kormányülésen "felkérték Pintér Sándort, vizsgálja ki, mennyire volt hatásos Soros György befolyásolási kísérlete bevándorlás-ügyben. Az bebizonyosodott, hogy Soros és civil szervezetei be akartak avatkozni azokba az országokba, amelyek érintettek a bevándorlásban.” Ezt jelentette be Lázár János kancelláriaminiszter. Meg azt is, hogy a maga részéről is aktivizálja a civilek ellen az Információs Szolgálatot.
Az üzenet egyértelmű: rátok szállunk, kicsinálunk.
A titkos adatgyűjtés, megfigyelés lényegi eleme, hogy arról a megfigyelt nem értesül. Sem a megfigyelés során, sem azt követően. Így bárki sejtheti magáról, hogy a kormány célkeresztjében áll. Mint ahogy a kormány által generált tömegpszichózis részeként már most egyre többen úgy vélik: lehallgatják a telefonjukat. Noha – bár technikailag ez természetesen lehetséges - egyáltalán nem valószínű, hogy tízezrek kommunikációját figyelné a titkosszolgálat. Ugyanis a lehallgatás maga automatikus, az így kapott információk feldolgozásához a mai napig élőerőre, vagyis titkosszolgálati alkalmazottak munkájára van szükség. Márpedig ekkora tömeg megfigyelésére hatalmasra kellene duzzasztani az állományt - ez pedig nem történt meg. Azonban a kormánynak nincs is szüksége ekkora adathalmazra. Bőven elég céljaik eléréséhez a félelem gerjesztése.
Nézzük a dolgot jogi oldalról. A titkosszolgálatokat csak indokolt esetben lehet – a jogszabályok szerint - bevetni. Vagyis politikai okokból tilos. Konkrét gyanúra van szükség ahhoz, hogy titkos megfigyelést, vagy lehallgatást végezhessen az erre szakosodott titkosszolgálati szerv, a Szakszolgálat, más szervezetek felkérésére. Márpedig józanul nem gondolhatja komolyan senki, hogy a Soros-elleni politikai boszorkányüldözés alapos gyanút szolgáltat. Persze tudjuk, a kormány kegyeitől függő titkosszolgák nem józanul gondolkodnak, hanem parancsot hajtanak végre. Ha az az utasítás, hogy saját állampolgáraikat figyeljék, félemlítsék meg, készséggel megteszik komisszárjaik és saját, egzisztenciális nyomásuknak engedve. Itt tehát nem reménykedhetünk a jogállam kontrolljában.
A menekültek és a civil szervezetek kapcsolatát a Pintér által felügyelt Alkotmányvédelmi Hivatal praktikusan nem vizsgálhatná, hisz - ahogy a 2016-os kormányzati lózungok embercsempész civilekről szóltak – a sugalmazásaik szerint a feltételezett bűncselekmények, összejátszások a határokon kívül történtek. Ugyanígy nem vethető be a Lázár-féle Információs Hivatal a hazai civilek ellen, mivel ez a külföldi hírszerző szervezet, amely kizárólag a határokon kívül tevékenykedhet.
Természetesen mi sem egyszerűbb, mint felcserélni a szerepeket. Csakhogy némiképp furcsa, hogy 2017 ősz végén, néhány hónappal a választások előtt jut e remek idea a hatalmasok eszébe, amikor lényegében nincsenek menekültek, a nagy, kormányzati koordinációt élvező menekült-hullám rendőri felvezetéssel gázolt át az országon. Ha valamikor, hát akkor be lehetett volna vetni a titkosszolgálatokat az embercsempészek ellen. Csakhogy az akkori vizsgálat eredménye az lett volna: 400 ezer illegális határátlépőt személyesen Orbán Viktor utasítására transzportált az EU határait hősiesen védő kormány az osztrákokhoz.
A titkosszolgálatok megzabolására még rendelkezésre áll az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is. E szervezet hivatott törvényességi kontrollt gyakorolni az ügynökök munkája felett. A bizottságtól pedig épp annyi védelmet várhat bárki, amennyit személyesen Németh Szilárdtól. Vagyis semennyit. Az egész grémium Orbán vazalusaként működik, sem esélye, sem szándéka nincs megszorongatni a szolgálatokat. Ha akadna bárki, aki mégis kérdezne, azt be sem engedik az ülésre.
Az utolsó mentsvár a korábbi adatvédelmi biztos, Péterfalvy Attila vezette Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság. Szerintük Lázár kijelentése azt jelenti, hogy "az Információs Hivatal útján fog intézkedni" a kormány. Jellemző: fel sem tűnt nekik, hogy a külföldi hírszerzést igyekeznek ráengedni a belföldi, kreált ellenségre. Hát tőlük ennyi védelemre számíthat bárki.
A titkosszolgálatok általi megfélemlítést általában a nyílt karhatalom bevetése szokta követni diktatúrákban és autokráciákban. Szorongva várjuk, mikor lépnek erre a szintre is.