A külügyminiszter elszólta magát.
Miután már a német választási kampányban is kiemelt téma lett a magyar kormány magatartása a két évvel ezelőtti menekültválságban, Orbán Viktor nemzetközi szóvivője külügyminisztere sajtótájékoztatót volt kénytelen tartani, hogy válaszoljon a vádakra. De az általa Európa legerősebb országának nevezett németekkel a diplomáciai kapcsolatokat nem szakította meg.
Merkel korábban egy interjúban, majd a Schulzcal folytatott tévévitájában is az állította, hogy Orbánék megtévesztették, átverték a menekülteket, amikor hagyták nekik megvenni a vonatjegyeket, de nem engedték őket felszállni a vonatokra. A német kancellár szerint ezért humanitárius katasztrófa fenyegetett.
Szijjártó ezzel kapcsolatban két dolgot állított:
1. 2015-ben, a válság csúcspontján Orbán Viktor miniszterelnök utasította a minisztereket, hogy a schengeni jogszabályokat minden körülmények között be kell tartani, és a schengeni szabályoknak megfelelően Magyarországot senki nem hagyhatja el nyugati irányba érvényes úti okmányok nélkül.
2. A határkerítésre azért van szükség, mert uniós kötelezettség, a schengeni szabályrendszer előírása a határvédelem, ami másképpen nem megoldható.
Az első állításából - miszerint Orbán csak a válság csúcspontján utasította a minisztereit - az következik, hogy addig egyáltalán nem törődött azzal, ki hagyja el az országot nyugati irányban. Azaz ő maga ömlesztette a migránsokat Nyugat-Európára.
Sőt, ami ennél is több: Orbán és kormánya szállította át őket a határon. Itt kalkuláltuk ki, hogy az akkori (és jelenlegi) magyar kormány 400 ezer közel-keleti migránst szállított át a határon. Szeptemberben, a válság csúcspontján egy hónap alatt majdnem 200 ezret.
Szijjártó mondataiból az is tisztán látszik, hogy ha schengeni rendszer előírása a határvédelem, továbbá annak nélkülözhetetlen eszköze a kerítés, akkor
az Orbán-kormány 5 éven át semmit nem tett a határok megvédéséért.
A szerb határon ugyanis csak 2015 szeptemberére, a horvát szakaszon pedig ugyanaz év októberére készült el a kerítés. A Fidesz 2010 áprilisában nyert választást. Öt éven át hagyta, hogy tárva-nyitva álljon Magyarország déli határa például drogcsempészek számára.
Belőlük lettek aztán az embercsempészek: a jól bejáratott heroin- és kokainszállító útvonalakat használták aztán a gengszterek 2014-15-ben a koszovóiak, 2015-ben - miután a török kormány a felére csökkentette a menekülttáborok támogatását és ellátását - a szíriaiak Európába csempészére.
Ha az Orbán-kormány teljesítette volna feladatát (akár kerítéssel, akár anélkül), amit Magyarország a schengeni egyezményhez való csatlakozással vállalt 2007-2008-ban, akkor nincs menekültválság. Illetve ha van is, akkor sem Magyarországon át történik.
Az észak-balkáni útvonal használatát Orbán és kormánya tette lehetővé,
hogy elhanyagolta, illetve inkább teljesen semmibe vette a határvédelmet. Pedig tudták, hogy mi lenne a dolguk, ezért próbálták Romániára és Bulgáriára lőcsölni a melót (és a költségeket) 2011-ben az Unió soros elnökeként a magyar kormánynak 2 saját prioritása volt:
- Horvátország felvétele az EU-ba.
- Románia és Bulgária csatlakoztatása a schengeni egyezményhez.
Az előbbit sikerült elérni, az utóbbit nem, de Orbán utána is úgy tett, mintha sikerült volna, és határvédelem helyett inkább stadionokra, vejének cégére, meg a várbeli szállásának kiépítésére költötte a közpénzeket.
Ezt a rést használták az embercsempészek, és tört be Európába Magyarországon át néhány százezer ember.
Magyarországot akkor az fenyegette, hogy kizárják a schengeni egyezményből
annak be nem tartása miatt, ami kisebb katasztrófa lett volna az ország számára, valamint persze a Fidesz számára is.
Ennek következménye aztán a túlreagálás, hogy az Orbán-kormány mostanra úgy védi az schengeni határokat, hogy még azt sem engedi be, aki valójában be kellene; érdemben még megvizsgálni sem hajlandó a menekültkérelmeket.
2015 nyara óta uszító retorikával próbálják elfedni, hogy előtte 5 éven át semmit nem tettek azért, hogy ilyen helyzet ne jöhessen létre.
Aki odafigyelt, az ezt eddig is tudhatta. Aki nem, az most Szijjártótól megtudta.