Dési János írása az Egyenlítő blognak.
Egy régi mániámhoz térek vissza.
- Milyen lesz az élet a Fidesz bukása után?
- Miként lehet újra demokrácia?
Aki piszkálta már számítógépe rendszerprogramját az tudja, elég bonyolult ahhoz, hogy egy viszonylag egyszerű változtatással is komoly, előre nem látott bajt okozzunk. Ezért a program visszaállítási pontokat jelöl ki.
Ha megszabadulunk az orbánista Fidesztől – jobb napjaimon azt remélem, hamarabb lesz ez, sokan most gondolják – akkor hol van az a „visszaállítási pont”, ahonnan újrakezdhetjük? Mert az nem kérdés, a Fidesz képviselői durván belenyúltak a társadalom rendszerébe és ezzel nagyon sok bajt okoznak.
Ellentétben a virtuális térrel azonban,
a való világban nem lehet a múltat végképp eltörölni.
Könnyű ugyan azt mondani, alaptörvényt a helyére, a kukába, és vegyük elő ismét a Magyar Köztársaság Alkotmányát. Legyen minden úgy, mint 2010 tavaszán. Mert a zemberek egy része ezt nem a demokratikus, a hatalommegosztás, a fékek és ellensúlyok rendszerére épülő világhoz való visszatérésnek érzékelné, hanem politikai revansnak.
Vagyis az ezt követő években mást sem tennének, mint
készülnének a következő nagy visszavágóra.
Ezért mi próbáljunk meg egy kicsit okosabbak lenni.
A Fidesz ellenzékben nem dolgozott ki komoly programot arra, mit akar, ha hatalomra kerül. Sőt, komolytalant sem. Mindössze azt tudta, hogy minden hatalmat a szovjeteknek. Akarom mondani, a Fidesznek.
És most ott az a sok-sok hatalom, amiből persze lesz trafik, föld, disznóól Mészáros Lőrincnek, útépítés, stadion Garancsinak. Továbbá zsíros állami-önkormányzati megbízások az Orbán családba beházasodott, sajátlábú strómannak. Kétségtelen, akadnak, akiknek szépen alakul, akik nemcsak belenyalhattak a közös mézesbödönbe, hanem haza is vitték a csuprokat.
Az már az övék, és nagyon megszerették, nem adják vissza.
Mostantól az szent magántulajdonú bödön. No, ebből is lesz még baja az utánuk jövőknek.
Most is csak annyiban hozzuk szóba, hogy a mai ellenzék demokratikus erőinek legalább két szálon kell nagyon keményen nekikezdenie a tervezésnek.
- Az egyik, hogy a mára kialakult viszonyok között mégis, miként tud a lehető legjobban szerepelni egy következő választáson.
- A másik, hogy és mi van egy győzelem másnapján?
Bárki is gondolkozik ezeken az ellenzék, amúgy számos, pártjain belül?