A Nemzeti Bank feladata felügyelő, büntetést kirovó szervezetként a pénzügyi szektor rendje feletti őrködés. Ennek ellenére maga jár elől a szabályok durva és sorozatos megszegésében. Matolcsy ilyen példát mutat.
Száznál is több vizsgálatot kezdeményezett a Fővárosi Főügyészség, illetve az Állami Számvevőszék a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné alapítványainak versenyeztetés nélküli beszerzései miatt – írja a hvg.hu. A Közbeszerzési Döntőbizottság több tucat esetben állapított meg jogsértést. A mintegy száz esetre összesen 86 millió forint bírságot róttak eddig ki a hivatalok, de messze még a vége.
Természetesen a legtöbb jogsértés az alapítványok megkérdőjelezhető ingatlanügyleteihez kötődik. Az MNB a nyereség kimentésére szolgáló alapítványain keresztül eddig 18 épületet vásárol. Erre összesen 90 milliárd, közpénz jellegét elvesztő adóforintot költött.
Az ingatlanok felújítása során a Fidesz már jól bejáratott céghálóját használta a jegybank is. Véletlenül. A legtöbbet a Puskás Ferenc Stadion építésének egyik fővállalkozójaként is nagyot kaszáló Magyar Építő nyerte a tenderkerülő szerződésekkel: 2014 és 2016 között összesen 3,7 milliárd forintot. Az alapítványokat az sem tántorította el, hogy esetenként igen súlyos bírságot fizettek a baráti megrendelések miatt. A régi budai városháza 1,19 milliárdos kivitelezői szerződése például 12 milliós bírságba került a PADA-nak. A Magyar Építőt tavaly vásárolta meg a Körösaszfalt Zrt., amelynek anyacége az „új Közgép”-ként emlegetett Duna Aszfalt Kft. Utóbbi Szíjj László érdekeltsége, akinek több közös vállalkozása is van Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesterrel. A cégbe az idén a WHB Befektetési Kft. is bevásárolta magát. Ez a társaság birtokolja Tiborcz István egykori vállalkozását, az Elios Kft.-t is, amely szintén sokszor dolgozik az alapítványoknak.
De a többi cég is bejáratott társ – írja a HVG. A Raw Development egy év alatt százmillió forintnyi megrendelést kapott az alapítványoktól projektmenedzselés címén. A 2014-ben alapított cég első tulajdonosa a Lakásépítő T.2-Invest Kft. volt, amely 2013-ig Szemerey Tamásnak, Matolcsy György unokatestvérének volt az érdekeltsége. Szemerey egy másik cégének, a Bankonzult Pénzügyi és Gazdasági Tanácsadó Kft.-nek emellett sikerült mind az öt alapítványnak eladnia a „Hazai és globális gazdasági és pénzügyi trendek” elemzését. A PADA például 35 hónapon át havi 750 ezret fizetett ezért – no és 260 ezer forint bírságot a közbeszerzés kihagyása miatt.
Az alapítványok hajlamosak másolni egymás beszerzéseit. A Friday Creatív Kft. például egyszerre projektmenedzseli a Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány Kálmán Imre utcai oktatási bázisának kialakítását 70 millióért, a PADA Úri utcai doktori iskoláját 17,7 millióért és a kecskeméti egyetemi városrész beruházását havi 10,2 millióért. Persze mindezt pályázatok nélkül. Ez 5 millió forint büntetésbe fájt.
A büntetések a szabálytalan szerződések miatt még hosszan sorolhatóak. A lényeg azonban egyszerű: a szabályok, amelyek a magyar vállalkozások számára betartandók - és betartásukat nem egy esetben maga az MNB vizsgálja – Matolcsy felségterületére nem érvényesek. Legalábbis ezt képzeli magáról Orbán jobbkeze.