Fenyegetés az, amikor az ember fél, a kollégái félnek.
Így cenzúráz a Progress címmel jelent meg hosszú cikk az Átlátszó Erdélyben. A felháborodó hangvételű írás két fontos erdélyi magyar sajtóorgánum cenzúrázásáról és ellehetetlenítéséről számol be, ami szerintük egyértelműen a magyar kormány műve:
- az Erdélyi Riportot megszüntették,
- a maszol.ro munkatársait pedig sorra elbocsájtják.
A portál szintén elbocsájtott véleményrovat-vezetője, Ágoston Hugó szerint
az elbocsátások hátterében kizárásos alapon a magyar kormány áll.
A vele készült interjúból kiderül, hogy Orbánéknál akkor telt be a pohár, amikor a maszol.ro vélemény-rovatában kritikus hangvételű írások jelentek meg a magyar kormányról.
“...a vége felé már – különösen, amikor magyarországi fenyegetésekről is érkeztek kósza hírek vagy „kilátásba-helyezések” – az egész hangulat bekomorult a Maszolnál, mindenestül kezdett fenyegetővé válni. A fenyegetés az, amikor az ember fél, amikor látja, hogy a kollégái félnek” - nyilatkozta a rovatvezető.
Az elmúlt időszakban egy másik eset is jól példázta a kormány az 1950-es évekre emlékeztető, megfélemlítő, elhallgattató módszereit.
Hajnal Csilla, a Fejér Megyei Hírlap felelős szerkesztője és Klecska Ernő lapszerkesztő a Mandinernek számolt be a kihallgatás körülményeiről,
az alkalmazottak megalázásáról és a még ott dolgozók megfélemlítéséről
az Orbán-interjú kapcsán:
"December 24-én a karácsonyi asztal terítésekor csörgött a telefon, és az első kérdés az volt, hogy én követtem-e el a szabotázst... Nem az, hogy figyelmetlen voltam-e vagy ilyesmi: szabotázs. December 27-én a PLT-s megyei lapok összes szerkesztőségébe be kellett mindenkinek mennie reggel 8-ra a gépeikkel, amiket hálózatra csatlakoztatva távolról ellenőriztek az informatikusok. Aznapra Csillát és engem is behívtak Veszprémbe" - mondta Klecska, kolléganője pedig így emlékezett: "Ott déltől este fél tízig tartott a kihallgatás. Betereltek minket egy szobába: a Pannon Lapok Társaságának teljes menedzsmentje, egy háromfős ügyvédi csapat és néhány számomra ismeretlen ember kérdezgetett minket. Egyszerre egy ember volt bent a tíz kihallgatóval szemben. A délután során, amíg a többiek meghallgatása tartott, egy szobában ültünk, két üveg ásványvíz és egy csomag ropi mellett."
A jelenség egyáltalán nem új, már 2010-óta a Kádár-korszakot idézi Orbánék módszere a a BKV-ügyben.
A BKV-ügy vádlottjai az előzetes letartóztatások alatt különb dolgokon mentek keresztül már 2010-tól. A vádlottak és tanuk is(!) egyértelműen fenyegetve érezték magukat a "kényszer" alatt, hiszen nem csak utalásokkal, hanem egyenesen utasításokkal tették világossá a nyomozók, hogy kire kikre "kérnek" terhelő vallomást.
Úgy tűnik, most érkezett meg Erdélybe és Székesfehérvárra az a vonat, ami valójában már 2010-ben elindult.