Nem viccelnek.
Megy az időhúzás és a kétségbeesett megoldás-keresés. Rájöttek, amit mindenki látott évek óta: mégsem ez az évszázad üzlete, kivéve, ha téged Vladimir Putyinnak hívnak.
Pénteken Süli János a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter tartott sajtótájékoztatót, amiből nem derült ki semmi. Pontosabban de: az, hogy nem történik semmi Paks2 körül, ami arra utalna, hogy valóban meg fog valósulni az orosz gigahitelből (10 milliárd euró) finanszírozott, az EU-val nagynehezen lezsírozott, de korrupciós ügyektől és biztonsági kockázatoktól (olyan geológiai törésvonalon akarják fölépíteni ahol sem az uniós, sem az orosz szabályok szerint nem épülhetne atomerőmű) hemzsegő projekt.
A 444 összefoglalója a sajttájról kárörvendően állapítja meg: Süli János elődje, aki szintén János (csak Lázár) öt évvel ezelőtt azt ígérte, hogy 2023-ra már üzemelhet az első új blokk.
De nézzük, mi derült ki:
- Süli János nem tudja, hogy mikorra lesznek készen a új paksi atomerőművi blokkok tervei;
- ha egyszer egyáltalán készen lesznek, akkor onnan számolva 92 hónap (több mint hét és fél év) múlva lehet készen az első blokk, de ez a lehető legfeszesebb, elméletileg még lehetséges forgatókönyv;
- Süli olyan tervet szeretne leadni a hatóságnak, ami biztosan megfelel a követelményeknek, mert a soha be nem fejeződő, vagy éppen félbehagyott építkezés a legdrágább a világon, és a biztonságos kivitelezés a legfontosabb szempont;
- a magyar kormány nem teljesíti az oroszok igényét az építkezés mihamarábbi elkezdésére, annak ellenére, hogy a Roszatom vezetése tavaly több nyilatkozatban is sürgette a munkát, 2019 októberében akarták volna elkezdeni az alapozást;
- tárgyalnak az orosz kormánnyal a gigahitel feltételeinek átírásáról; (a most hatályos változat szerint 2026. március 15-én kellene elkezdeni törleszteni az óriási orosz hitelt);
- Varga Mihály pénzügyminiszter hamarosan Moszkvába utazik, hogy a halasztásról megállapodjon, és csak akkor kelljen elkezdeni törleszteni, ha már tényleg készen van legalább az egyik új blokk.
- Az előkészítésre 10 darab számla keletkezett; ezeket az orosz állam kifizette a Roszatomnak, a 444 szerint a pénz nem is járt Magyarországon. (A magyar államnak ráért volna 2026-tól kifizetnie ezt a pénzt az orosz államnak, de nem várt a kormány, hanem már el is küldte a pénzt Moszkvába, így egyelőre senki se tartozik senkinek.)
Hogy mi épül meg akkor Paks2-ből? A minisztert a sajtótájékoztatóján
„egy munkásokat kiszolgáló étterem és a hozzá tartozó konyha építését is kilátásba helyezte a közeljövőre vonatkozóan, illetve emlékeztetett, hogy Paks úthálózatának felújítása és bővítése is továbbra is napirenden van”, illetve a kalocsai új Duna híd is megépül.
Süli János a 444 beszámolója szerint abból az alkalomból tartott sajtótájékoztatót, hogy az OECD atomenergetikai ügynöksége megjelentetett egy tanulmányt arról, hogy atomerőművekre továbbra is szükség van, és ezek jól kiegészítik egymást a megújulókkal. Tegyük hozzá az igazság kedvéért: Süli János narratívájában fel se merült, hogy az atomerőművet nem építik fel, sőt, a sajtótájékoztató egy pontján Süli azt mondta, hogy felmehet az áram ára, és ha külföldről veszünk áramot, akkor "a kitettség a lakosság olcsó ellátását bármikor megingathatja", és ezért is "elkerülhetetlen a paksi beruházás". Tavaly egyébként a magyarországi áram 31 százaléka érkezett külföldről, és Süli szerint ez veszélyes, mert az import aránya egyre magasabb.
Vonjunk le pár következtetést:
- Nem történik semmi Paks2-ügyben, a magyar kormány belátta, hogy rossz üzletet kötött és húzzák az időt. Nem tudni, mikorra épül meg az atomerőmű, de minden egyes manővere a kormánynak arra irányul, hogy ne kelljen megépíteni. Az oroszok közben gyatra minőségű tervekkel és diplomácia nyomásgyakorlással bombázzák az Orbán-kormányt.
- Az időhúzás és ez az egész atomkaland azért igen sokba kerül a magyar adófizetőknek: évente százmilliókba kerül az orosz kölcsön törlesztése. Az orosz euróhitel kamata 3,95-4,95%, miközben Magyarország 1,9 százalékos kamatra tud fölvenni euróhitelt a nemzetközi pénzpiacon. Széll Bernadett kérdéseire adott kormányzati válaszokból kiderült, a drága és fölösleges orosz hitelt ennek ellenére elkezdtük lehívni oly módon, hogy a felvett hitelrészleteket azonnal visszatörlesztjük – mégpedig a sokkal olcsóbb pénzpiaci hitelből.
- Süli János gyakorlatilag bevallotta, hogy az eredeti elképzelés már rég bedőlt. Ugyanis most hatályos változat szerint 2026. március 15-én kellene elkezdeni törleszteni az óriási orosz hitelt, az erőmű pedig biztosan nem lesz kész addigra. Elvileg az ott termelt áram árából fizetett volna az ország az oroszoknak.
- Nem tudni, hogy Varga Mihály tárgyalásainak mi lesz az eredménye. Ha az oroszok engednek, akkor is bizonyosan „kérnek valamit majd egyszer cserébe”.
(Fotó: Orbán Viktor miniszterelnök a Parlament konyhájában, 2018 nők napja)
Az utolsó 100 komment: