Ha valaki kritizálni merészeli az állampártot, akkor Soros fizetett ügynöke. Na de ha tesznek is az autokrata törekvések ellen, akkor magukra vonják a Fidesz minden rombolási energiáját. Ha épp az EU-t kell szétverni a vezérért, az sem túl nagy ár.
Évek óta kiáll a Fidesz rúdja az Európai Néppártból. Néha kívülről – riválisoktól, jogvédőktől – érkezik nyomás Orbán és brancsának kizárására, de egyre gyakrabban belülről, konzervatív politikusoktól hallani a kirúgás követelését. A nyomás mára akkorára nőtt, hogy a Néppárt akár a jövő évi EP-választások győzelmét is beáldozhatja, hogy arcvesztés nélkül megússza az orbáni ámokfutást.
Illúzióink ne legyenek: nem a magyar jogállamot féltő nyugatiak, hanem választott politikusok játszmája zajlik. 2019-ben EP-választások jönnek, ennek tétje az EP-ben jelenleg többségben, de nem abszolút többségben lévő jobboldali frakció megerősödése vagy gyengülése. Az elsősorban német – bajor – lobbi azzal érvel Orbán maradása mellett, hogy a tucatnyi fideszes képviselő nélkül még nagyobb hátrányban lehetnek a többi képviselőcsoporttal szemben, így nem engedhetik el a Fidesz kezét. Velük szemben, de a Néppárton belüli frakciók szerint viszont Orbán többet visz, mint hoz: a baloldali riválisok könnyedén választhatják le a centrumszavazókat a Néppártról a Fideszre mutogatva.
Mindeddig úgy tűnt, a németek/bajorok akarata érvényesül. Mindeddig. Most azonban már a Fidesz EP-képviselője, Schöpflin György is arról beszélt a Népszavának adott interjújában, hogy "„2018. július 19.-én, amikor beszélgetünk, azt mondanám, nem. De holnapra változhat a helyzet, minden nagyon cseppfolyós. Lehet, hogy eljutunk idáig is. A néppárton belül van egy baloldali szárny – a Benelux államok, a svédek, a portugálok egy része, akik kényelmetlenül érzik magukat velünk egy frakcióban." Vagyis már a magyar állampárt is elismeri: komoly esély van a kizárására. Pontosabban: a következő hónapok során szinte biztos, hogy valamelyik irányba – kizárás vagy bent tartás – eldől a kérdés.
A Fidesz – és személyesen Orbán is – megüzente, mi lesz, ha "rosszul" dönt a Néppárt. A magyar kormányfő már korábban is belengette: a 2019-es EP-választásokon az lenne a könnyebbik út, ha a közép-európai pártok - vagy úgy általában az európai pártok - alapítanának egy bevándorlásellenes formációt. Majd gyorsan vissza is lépett, és sietősen felváltotta az "illiberalizmus" jelszavát a kereszténydemokráciáéra. A jelek szerint ez azonban nem hatotta meg néppárti ismerőit, akik tudják: nem azt kell nézni, ami mond, hanem azt, amit tesz.
Mára visszatért a Fidesz a nyílt fenyegetőzéshez. Schöpflin ugyanis kijelentette: ha kirúgják őket a Néppártból, összeállnak a frissen belügyi tárcát szerzett olasz populistával, Matteo Salvinivel, akivel összetákolnának egy eurókritikus csoport az EP-ben. Akkor pedig: „Létrejön egy blokkoló kisebbség, ami megvétózza mondjuk az új költségvetést. Működésképtelen lesz az egész EU. Vagy nem lehet majd új uniós biztost választani, mert ezek a »felforgatók« majd belekiabálnak a konszenzusba, amivel eddig mindig megválasztották a biztost. Én elkerülném ezeket a következményeket.”
A fenyegetés nyílt és egyértelmű: vagy békén hagyják Orbánt, vagy búcsút mondhatnak az Uniónak. A Fidesz és személyesen Orbánnak egyáltalán nem nagy ár az EU bedöntése azért, hogy azt csinálhasson Magyarországon, amit csak akar. Persze így is azt teszi, de még a legkisebb kritikát, rosszallást sem hajlandó elviselni. Inkább felszámolja a klubbot, amelyik nem hajlandó megtűrni tovább a tagjai között.
Az utolsó 100 komment: