Miért gyengült sosem látott mélységbe a magyar fizetőeszköz értéke? Hát mer spekulálnak ellene! Mi másért? És ki a legismertebb spekuláns? Hát persze, hogy Soros. A kör bezárulni látszik, ám a háttérben Matolcsy tolja a spekulánsok szekerét.
A magyar kormány a priori mindent remekül csinál – így tehát semmi oka nincs a forintnak gyengélkedni. Ha mégis így tesz, annak nem lehet más az oka, mint a sötétben bujkáló, rémhíreket terjesztő, NER ellen fenekedő spekuláns, vagyis – ezt már kimondani is fölösleges – Soros György.
Csakhogy akad itt egy másik György is, aki meglehetősen sokat tesz azért, hogy a nyaralni vágyó magyarok kórusban szidják a spekulánsok felmenőit: a Matolcsy. Aki, ugye, Orbán gazdasági jobbkeze. Közben ballal Soros szekerét tolná?
Abban igaza van a kormánynak, hogy a magyar gazdaság makromutatói nem indokolják a forintgyengülést. A gazdaság élénkülése ugyan a régiós átlag alsó határát súrolja, de így is kifejezetten jónak mondható, a költségvetési hiány alacsony és tartható – általánosságban elmondható, hogy jelen pillanatban nincsenek legyőzhetetlennek látszó akadályok.
Akkor valóban a titokzatos spekuláns-támadás áll a háttérben?
Korántsem.
Ahogy arra – állítólag – Orbán is rámutatott a kötcsei beszédében: lejárt a világban az olcsó pénz korszaka. A megfigyelés helytálló: az EU központi bankja nemrég bejelentette az eszközvásárlás befejezését, vagyis nem pumpál több eurót a gazdaságba. Ugyan ezt tavaly a FED is megtette Amerikában. Ezzel párhuzamosan pedig a rekord alacsony kamatszintek is elkezdtek feljebb araszolni – kivéve a magyar jegybanki alapkamatot. Ez alapjaiban határozza meg azt is, hogy a befektetők mennyi kamatot kapnak a magyar államkötvények után.
Kétségtelen, hogy biztonságos befektetés ma magyar állampapírt venni – azonban egyre kevésbé éri meg. A jelenlegi tendenciákat figyelve lassan a legbiztonságosabbnak tartott német kötvények is több kamatot fizetnek, mint a magyarok. Akkor meg mi értelme magyart venni?
Matolcsy a meglóduló inflációval magyarázza az alacsonyan tartott kamatszintet – amiben akár igaza is lehet. De az unortodoxia pápájának ezt sajnos nem hiszik – még – el a piacok. Így marad a fenti folyamat: a pénzpiacok – spekulánsok, nyugdíjalapok és befektetőházak – nem is olyan lassan fordulnak el a magyar piactól. Ez pedig a forinttól – legyen az tényleges vagy államkötvényben tartott – való szabadulást is jelenti. Márpedig, ha valamiből sok van a piacon, annak lefelé megy az ára. Pontosan ez történik a magyar pénzzel is.
Nem lenne nehéz megakadályozni a jelenlegi, lefelé húzó folyamatot. Elég lenne annyi, hogy Matolcsy bejelenti: felülvizsgálják a kamatszintet, és nem kizárólag az infláció várható alakulását veszik majd figyelembe. Ezt nevezik szóbeli intervenciónak. A hatása pedig éppen ellentétes lenne, mint a spekulánsok támadásáról szóló bejelentésnek, amelynek hatására tovább gyengült a forint.
Arra viszont nincs magyarázat, hogy Matolcsy György miért nem állítja meg a lejtmenetet. Hacsak nem: összebútorozott a két Gyuri?
Az utolsó 100 komment: