Csalatkoznia kellett annak, aki Simicskától várta az Orbán-buktató atombomba ledobását. Az Európai Parlament azonban soha nem volt a Fidesz pártigazgatója, sem Orbán kollégiumi szobatársa. A testület hamarosan megkezdi a vitát a magyar uniós tagság felfüggesztéséről.
Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (LIBE) tavaly ősz óta vizsgálja az uniós alapjogok magyarországi érvényesülésének helyzetét. A Népszava információi szerint a több hónapos vizsgálat során súlyos, rendszerszintű jogsértéseket tapasztaltak, és javasolják az EU-szerződés 7-es cikke szerinti eljárás elindítását, vagyis Magyarország szavazati jogának felfüggesztését az uniós döntéshozatalokban.
A vizsgálat egy részét az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottsága (CONT) folytatta le. A CONT jelentéstervezete meglehetősen sarkos megállapításokat tartalmazott: kiterjedt kormányzati korrupciót dokumentált, és azt javasolta, hogy amennyiben nem csatlakozunk az EU-támogatások felhasználását a kormánytól függetlenül ellenőrizni képes Európai Ügyészséghez, akkor az Európai Bizottság függessze fel a Magyarországnak szánt uniós támogatásokat.
A LIBE jelentéstervezete pontosan ugyanarra a következtetésre jut, mint ami a CONT konklúziója volt: úgy látja, hogy a kormányzás gyakorlata „jelentős, rendszerszintű fenyegetést jelent a demokráciára, a jogállamiságra és az alapvető jogokra”, és javasolja az EU-zsargonban atombombának nevezett 7-es cikkely szerinti eljárás elindítását. A jelentéstervezet szerint Magyarországon súlyosan sérülnek olyan uniós alapjogok, mint a véleménynyilvánítás szabadsága, az egyetemi szabadság, a gyülekezési és egyesülési szabadság, a szociális jogok, az igazságszolgáltatás függetlensége, emellett pedig mindennapos a kormányzati korrupció.
A szöveg külön is megemlíti az ellenzéki képviselőket a parlamenti véleménynyilvánításuk miatt sújtó, az uniós joggal ellentétes büntetéseket, a Közép-Európai Egyetem jogsértő vegzatúráját, a bevándorlókkal kapcsolatos kormányzati félelem- és gyűlöletkeltést, a menekültek (köztük kísérő nélküli gyermekek) fizikai bántalmazását, a tranzitzónákban lévő gyermekek szexuális zaklatással szembeni védelmének elmulasztását, az egyházak politikai megkülönböztetését, a civil szervezetek szabad működésének korlátozását, a nők gazdasági és szociális diszkriminációját, az etnikai és szexuális kisebbségekhez tartozók, valamint a hajléktalanok hátrányos megkülönböztetését, az etnikailag szegregált oktatás fenntartását, a nyugdíjminimum, a lakhatási támogatás és az álláskeresési támogatás elégtelenségét, a manipulatív „nemzeti konzultációkat”, a bírók kényszernyugdíjazását, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és az adatvédelmi biztos jogszerűtlen eltávolítását.
A Fidesz reakciója természetesen a szokásos: "Soros brüsszeli emberei újabb támadásra készülnek, még a választás előtti utolsó napokat is arra használják, hogy beavatkozzanak a magyar választásba. Már az utolsó simításokat végzik az újabb Magyarországot elítélő jelentésen, amelyet jövő héten akarnak bemutatni az Európai Parlamentben. Azért támadják hazánkat, mert ők a vasárnapi választás után egy bevándorláspárti ellenzéki kormányt akarnak látni Magyarországon, amely velük együtt lebontja majd a határzárat és végrehajtja a migránsok betelepítését. Ha vasárnap Soros-jelöltjei alakítanának kormányt, ők engednének ennek a nyomásnak és bevándorlóországgá tennék hazánkat."
Persze, akár még így is lehetne, ha:
– az első, a CONT által írt jelentés nem Ingeborg Grässle, a Fidesszel azonos, néppárti frakcióban ülő politikus vezetésével készítették volna. Vagyis baloldali elhajlással igazán nem vádolható a jelentés.
– A Fidesz, és az egész EP már március közepe óta ismeri a CONT-jelentést, míg a LIBE-szöveget csak március 12-én kezdi tárgyalni az Európai Parlament.
– A LIBE-jelentéshez bármelyik frakció szabadon nyújthat be módosító indítványokat. A zöldek már előre jelezték, hogy éni kívánnak ezzel a lehetőséggel, a Fidesz pártcsaládja, a néépárti frakció nem.
– Az Európai Parlamentben a jobboldali, néppárti frakció a legnagyobb.
– Legkorábban szeptemberben lehet szavazás a LIBE-jelentésről. Elfogadásához kétharmados többségre van szükség a parlamentben.
Ingeborg Grässle az azonnali.hu-nak adott interjújában kijelentette: „Ha csaláshullámot észlelünk, a teljes támogatási összeget vissza kell fizetni. Egy uniós finanszírozási periódus végén ezek nettó veszteségekként jelentkeznek a tagállam kasszájában (…) Azt akarjuk, hogy az emberek javát szolgáló, fenntartható beruházásokba fektessék, nem pedig egy pártba.”
Az utolsó 100 komment: