A diplomás nők boldogan szülnek majd, és ha már otthon maradnak, olcsóbban internetezhetnek.
A család-és ifjúsági ügyekért felelős államtitkár idei első sajtótájékoztatóján kijelentette: ez az év a családok éve lesz, és számos kormányzati intézkedés bizonyítja, hogy az ország vezetősége szívén viseli a gyermeket nevelők sorsát. Ez természetesen
nem azt jelenti, hogy megnő a családi pótlék összege, ami nyolc éve változatlan.
Azért ne legyünk telhetetlenek! Ennyi csuda klassz dolog mellett, ami idén várható, nem futja mindenre. De lesznek például új sportközpontok, csökken az internet áfája, vissza lehet igényelni a KRESZ-vizsga árát és egyre könnyebb fiatalként munkát találni.
Novák Katalin elmondta: annak érdekében, hogy minél többen beszéljenek idegen nyelveket, a 35 év alattiak visszakaphatják 34500 forintos értékhatárig az újabb, legalább középfokú, komplex nyelvvizsga díját. Ez első látásra valóban dicséretes intézkedésnek tűnik, ha azonban hozzávesszük, hogy hol tart Magyarországon a nyelvoktatás, a kép rögtön árnyaltabbá válik. Az iskolákból eltűntek az anyanyelvi tanárok, mert a túl sok szabállyal és irreálisan költséges ügyintézéssel lehetetlenné tették az intézmények számára az alkalmazásuk feltételeit.
A nyelvvizsgáig egyre inkább csak azok jutnak el, akiknek van pénzük magántanárra.
Az ő számukra valószínűleg a vizsgadíj kifizetése sem okoz gondot, mivel, mire addig eljutottak, százezreket költöttek a nyelvtudás megszerzésére. Akiknek erre nem futja, azoknak marad az iskolai nyelvoktatás, ami mellett nem kell aggódniuk, hogy túl drága lesz a nyelvvizsga, hiszen valószínűleg sosem érik el azt a tudásszintet.
Az államtitkár azt is hangoztatta, hogy manapság kevésbé jelent kihívást a fiataloknak munkát találni, mint 2010-ben, amikor minden harmadik fiatal munkanélküli volt. Jelenleg az európai uniós átlag alatt van a fiatalkori munkanélküliség, köszönhetően például a munkahelyvédelmi akciónak, amely a munkaadókat különböző kedvezményekkel ösztönzi arra, hogy 25 év alatti fiatalokat alkalmazzanak. Ezzel párhuzamosan a fiatalok családalapítását - tájékoztatott Novák - a diplomás gyed jogosultsági idejének egyről két évre emelésével, illetve a folyósított összeg növelésével támogatják. Az már most jól látszik, hogy a két intézkedés együttes bevezetése kényelmesebben áttekinthetővé teszi a munkaerőpiacot:
- a diplomások közül kevesebben fognak munkát vállalni,
- az alacsonyabb végzettségűeket viszont jobban megéri majd foglalkoztatni.
Persze nem jó, ha a dolgozók túl sokat gondolkoznak. Akik mégis hajlamosak erre, azok inkább maradjanak otthon szülni, a többiek majd építgetik a szebb jövőt ezer forint alatti órabérért.
További örömteli újítás az államtitkár szerint, hogy mindkét diákhiteltípus esetében az igénylés korhatárát a jelenlegi 40-ről 45 évre emelik. Ha tekintetbe vesszük, hogy a mostani feltételek mellett, ha valaki most 24 évesen diákhitelt vesz fel, azt nagyjából 65 éves korára fogja tudni törleszteni, akkor
ez a reform egyben magában foglalja az örök élet ígéretét is.
Mindebből jól látszik, hogy valóban lesz néhány család, akiknek kiemelten sikeresnek ígérkezik a 2018-as év.
- Ilyen például a diákhiteleket folyósító Magyar Fejlesztési Bank vezetőjének családja.
- Vagy azoknak az építési vállalkozóknak a családtagjai, akik a sportlétesítmények kivitelezéséért felelősek.
- Azoknak a cégeknek a vezetői és családtagjaik sem fognak panaszkodni, akik éhbérért foglalkoztatnak az oktatási rendszert idő előtt elhagyó, képesítés nélküli fiatalokat, miközben ehhez külön kormányzati támogatást is kapnak.
Mindenki más legalább olcsóbban internetezhet, amíg díjhátralék miatt ki nem kapcsolják otthonában az áramot.
Kerényi Kata