A kormányzati propaganda csak a Fidesz talpnyaló sajtójában helyettesíti az igazságot. A valóság azonban nagyon másként néz ki: a magyar lakosság 15 százaléka lelépne innen. Nem is csoda, hisz a hazai életszínvonal éllovasból sereghajtó lett - már a románok is beértek bennünket.
A mindenhonnan ömlő propaganda helyett most két – ha tetszik rideg – adatot ismertetnénk:
1, A Publicus Intézet június 9 és 13 között, 1008 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a magyar választókorúak kivándorlással kapcsolatos véleményeit. A megkérdezetteknek átlagosan majdnem hat közeli családtagja, vagy ismerőse vándorolt külföldre, és lényegében ugyanennyien vállalnak tartósan munkát külföldön. A válaszadók majd' háromnegyede érintett, és vándorolt ki, vagy vállal tartósan munkát közeli családtagja, vagy ismerőse. Nagyságrendileg 1,2 millió fő tervezi, hogy a jövőben külföldön vállal munkát - a fiatalok körében különösen magas, majd' 40 százalékos ez az arány; ez kb. 530 ezer főt jelent. Ők leginkább az alacsony fizetéseket, a bizonytalan jövőt, és a hazai közélet viszonyait említik okként. A megnövekedett kivándorlásért a legtöbbek szerint az alacsony fizetések, a Fidesz kormány és Orbán Viktor, valamint a rossz gazdasági helyzet a felelősek. Tízből hat megkérdezett tapasztalja, hogy munkaerőhiány van a környezetében. Ez elsődlegesen az egészségügyben, a kiskereskedelemben, és a vendéglátóhelyeken okoz gondokat a válaszadók szerint. A munkaerőhiány elsődleges oka az alacsony fizetések, és a külföldön munkát vállalók - mondják a megkérdezettek.
A valóság még a párthűségen is átüt: a fideszesek kétharmada érintett a témában - vagy ismerőse, rokona hagyta el az országot, vagy maga tervezi.
A legfájóbb: a fiatalok (18 és 29 év közöttiek) és a diplomások körében a legvonzóbb perspektíva ma Magyarország elhagyása.
Mindez nem a véletlen, és nem is brüsszelmigránssoros műve:
2, Az Eurostat legfrissebb statisztikái szerint Magyarországon 2016-ban csökkent az egy főre jutó GDP mennyisége - pedig nem lettünk többen. Ezzel az EU 28 tagállama közül a hatodik helyet foglalja el - hátulról. Olyan országot tudunk megelőzni, mint Bulgária, Görögország vagy Románia.
Azonban ha az egyéni fogyasztást vesszük alapul - amely az egyik legmeghatározóbb eleme az életszínvonalnak -, akkor azt látjuk, hogy már csak Horvátországot és Bulgáriát előzzük 28 tagállamból. Hátulról állunk a harmadik helyen - közvetlenül előttünk Románia, majd még 24 uniós tagállam.
Erre büszke Orbán. Ezek azok az állítólagos eredmények, amelyeket mindenkitől meg kell védeni.
Szerintünk ezt nem érdemes.