Aki egy polgármesteri irodát hallgat le a polgármester tudta és beleegyezése nélkül, az Magyarországon jogkövető állampolgárnak számít – legalábbis a legfőbb ügyész szerint.
Ózd jobbikos polgármestere harcol – saját bevallása szerint – azzal, hogy tavalyi megválasztása óta folyamatosan lehallgatják az irodáját. Ezúttal a pártelnök Vona Gábor tudakolta a legfőbb ügyésztől: lehet-e ilyet csinálni Magyarországon.
A türelmetleneknek a rövid válasz: igen.
Az ügyészség álláspontjának megértéséhez egy picit vissza kell mennünk az időben. 2016 tavaszán találtak a közmédia vezetőinek irodájában és tárgyalójában lehallgató berendezéseket – mind kép-, mind hangrögzítésre alkalmas, rejtett felvevőket. A fidesznyik káderek érintettségéhez kérdést sem fért, így Polt Péterék komoly kihívással néztek szembe: a nyilvánvalót már nem tagadhatták, de ki kellett találni, miért is nem bűncselekmény az illegális lehallgatás. A kényszer végül parádés ügyészi indoklásban csúcsosodott ki: nem történt tiltott adatszerzés, mivel azt csak és kizárólag magántitok megsértésével lehet elkövetni, magántitkok pedig kizárólag saját tulajdonú ingatlanban, úgynevezett lakásban léteznek. Aki tehát köztitkot lop, annak szabad a pálya. El is engedtek iziben mindenkit.
Most Ózdon is ugyan ezt vette alapul Polt. Szerinte egy polgármestert tudta és beleegyezése nélkül lehallgatni "büntetőjogi következményekkel nem jár". A legfőbb ügyész egyértelművé is teszi a fentieket: aki "hivatali ügyintézés céljára szolgáló helyiségeket" bepoloskáz, átkutat (!), az ott elhangzottakat rögzíti, azzal szemben büntetőjogi felelősséget nem lehet érvényesíteni.
Polt azt állítja: már február 15-én jelezte ezt az országgyűlésnek és kezdeményezte a büntető törvénykönyv módosítását. Az elmúlt negyed évben azonban sem képviselő, sem a kormány semmiféle törvénymódosítást nem nyújtott be, hogy ezt az állítólagos kiskaput bezárja.
Esetleg valakinek az érdekét szolgálja, hogy bárki bárkit leghallgasson?