Egyre kínosabban érinti a miniszterelnököt a múltja. Hiába próbálta ráfogni a Momentumra, hogy "álomgyilkos" és ők az "új SZDSZ". Könnyen belátható: ennél jobban mellé se lőhetett volna. Orbán arra számít, hogy a magyaroknak rövid az eszük és nem emlékeznek a politikai kaméleon múltjára.
Korábban írtunk arról, hogy Orbán hogyan bukott bele az olimpiarendezésbe, illetve arról is: a Momentum csak egy újabb indok volt, hogy kihátráljanak az olimpiarendezésből. Orbánnak tehát igazából kapóra jött a Momentum aláírásgyűjtése. Ennek ellenére megpróbálta elverni a port az új ellenzéki mozgalmon és pénteken kijelentette:
"álomgyilkosság" történt.
A nyilatkozata megint csak a fanatikus támogatóknak szólt, akik az alternatív, orbáni valóságban hisznek még mindig. Próbálja uralni a pillanatot és úgy magyarázni a dolgokat, ahogy neki a legmegfelelőbb. Józan ember - és maga a kormányfő is - pontosan tudja, hogy Budapestnek esélye se volt. Orbán a saját rajongóinak – az újságírókon kívül más úgyse hallgatja a műsort, legfeljebb a mazochisták – úgy fogalmazott: azért kellett a pályázat visszavonását javasolni, hogy
„megmentsék Magyarországot a szégyentől.”
Az olimpia elnyeréséhez ugyanis egység kellett volna, ezért is nem rendeznek népszavazást Párizsban és Los Angelesben, a másik két pályázó városban. Szerinte a referendum után az olimpiarendezésről szóló szavazáson "ronggyá verték volna" a budapesti pályázatot, és ennek a veszélynek nem lehetett kitenni az országot.
Tudjuk, persze, hogy mindez nem igaz teljesen - ki is elemeztük, miért nem.
Orbán tanácsadói valószínűleg veszélyesnek találták a Momentumot, emiatt Orbán külön is foglalkozott velük és új SZDSZ-nek minősítette az ellenzéki pártot; szerinte számítani lehet egy "MSZP-SZDSZ-koalícióra".
A Momentum Mozgalom csattanósan reagált Orbán Viktor kormányfő rádióinterjújára, az MTI-hez küldött közleményben azt írták, nem ők kezdték "az SZDSZ ifitagozataként" politikai karrierjüket, hanem a Fidesz, és nekik nem voltak közös jelöltjeik az SZDSZ-szel.
Orbán érvelése azért is hamis, mert 2007-ben még teljesen mást gondolt és mondott a népszavazásról. A Vastagbőr blog kerített elő egy felvételt, amin azt nyilatkozza a népszavazásokkal kapcsolatban:
“A másik szempont, amit érdemes mérlegelni, attól, hogy az OVB valamit jóváhagy, attól még nem lesz népszavazás. Össze kell gyűjteni legalább 200 ezer aláírást.
Miután általában az aláírások egy része pontatlan szokott lenni, ezért inkább 250 ezret kell összegyűjteni, ami nagyon komoly munka, tehát ahhoz azért mégis csak szervezett társadalmi erő vagy elementáris népi igény, népakarat kell. Ha valami elér 250 ezernyi aláírási támogatást, akkor szerintem érdemes népszavazásra bocsátani.“