Donald Trump amerikai elnök január 27-én kiadott elnöki rendelete szerint 90 napig hét muszlim többségű országból senki sem utazhatott be az Egyesül Államokba. A senkibe beleértve azokat az embereket is akik érvényes vízummal, vagy zöldkártyával rendelkeztek. A hét végén azonban Seattleben James Robart szövetségi bíró alkotmányellenesnek ítélte meg az elnök rendeletét. Annak ellenére, hogy Trump azzal fenyegetődzött szombaton, valahogyan újra érvénybe lépteti a tiltást, a Reutersnek több légitársaság is megerősítette, hogy mostantól a tiltott országokból is be lehet utazni az USA-ba érvényes vízummal. De lássuk, hogy az elmúlt napokban, amíg hatályban volt az elnöki rendelet milyen hatást váltott ki az amerikai társadalomból, és szervezetekből.
Donald Trumpnak sikerült az ami előtte talán soha senkinek. Az Amerikában lévő összes zsidó felekezet (ortodoxok és neológok, kozrvatívok és reformisták) szinte egyöntetűen álltak ki és fejezték ki tiltakozásukat az elnöki rendelettel szemben. Közös nyilatkozatukban kiemelik, hogy hajdan az Egyesült Államokat éppen ilyen eszmékkel szemben alapították a Mayflowerrel érkező első telepesek. És Amerika ereje annak sokszínűségében rejlik.
Mindeközben Gulf Coast városában rejtélyes körülmények között leégett a város egyetlen mecsete.
A város zsidó közössége, a mecset helyreállításának idejére felajánlotta zsinagógáját a muszlim lakosságnak és gyűjtést is szerveztek a károk helyrehozására.
Az elnök által kiadott rendelet egyik legsúlyosabb és legártatlanabb érintettjei azok az ösztöndíjasok, akik éppen sanyarú körülményeik elől menekülnének Amerikába és erre tudásukkal szereztek maguknak jogot. Az 1948-ban alapított ASEES ( egyesület szláv,kelet-európai és eurázsiai tanulókért) közleményében kelt ki az elnök említett rendelete ellen, kiemelve, hogy így olyan személyek továbbtanulását és oktatók munkáját lehetetlenítik el, akik egyébként jogszerűen tartózkodhatnának az USA-ban hiszen rendelkeznek vízummal illetve zöldkártyával.
Az AJS (egyesület zsidó tanulmányokért) még arra hívja fel a figyelmet, hogy nem lehet nem észrevenni az 1924-es Coolidge elnök által szignál bevándorlási törvénnyel való hasonlóságokat, és a mostani rendelet a vészkorszak jegyeit hordja magán.
Donald Trump rendeletét ugyan egy hét után felfüggesztették, de ez még nem végleges. Mindenesetre tanulságos, hogy egyetlen elnöki aktus egyetlen hét alatt milyen erős reakciókat képes kiváltani az emberekből.