Miközben nagyjából senkinek sincs fogalma arról, mi is lesz hosszabb távon azokkal az emberekkel, akik elhagyják a hazájukat – akadnak, akik a kerítésépítésen, börtönön, kitoloncoláson (lelövöldözésen) túl is új ötletekkel állnak elő.
Az egyik leggazdagabb egyiptomi üzletember, Naguib Sawiris azt találta ki, hogy
vesz egy szigetet a menekülteknek, ahol azok új hazát építhetnek maguknak.
Szerinte az olasz vagy a görög partok közelében számtalan olyan lakatlan sziget van, amelyik szuper lenne erre. A szigetet Reménynek (Hope) nevezné el. S úgy véli, 100 vagy 200 ezer vállalkozó ember hamar összejönne honalapítónak.
Természetesen máris sok kritika érte Sawiris ötletét, de ő visszautasítja a nevetségesség vádját.
A CNN-nek nyilatkozva azt mondta, hogy „megveszem azt a szigetet a menekülteknek, ahol menedékhelyeket építünk. Kell egy kis kikötő, ahol a hajócskák kiköthetnek. Munkájuk is lenne a népeknek itt. Hiszen nem csak a kikötőt kell felépíteni, hanema saját otthonaikat, iskoláikat, kórházaikat, egyetmeiket, de még a szállodikat is."
Az Orascom-TMT-telecom csoportot vezető Sawiris azt is hozzátette, hogy természetesen mindenki szabadon jöhetne a szigetre, ahogy szabadon, bármikor, távozhatna onnan.
A CNN értesülései szerint egyelőre sem a görög, sem az olasz hatóságok nem kommentálták a vételi ajánlatot.
Sawiris hozzátette: "nekem csak az engedély kell a sziget megvételére. A többit megoldjuk. Minden költséget én állok, ideértve az első időszakban a munkások fizetését is. Vagyis, rögtön munkát is ajánlok. És megszervezem az egészet. Tudom, hogy meg tudom csinálni.”
Zante szigete Görögországban. Alig lakott
S, hogy mennyire kell komolyan venni Sawirist? Az biztos, Egyiptom egyik leggazdagabb, legismertebb üzletembere, aki már egy politikai pártot is alapított. Ráadásul, nagy és régi üzletember családból származik. Testvére, Nasser egy építőipari vállakozás – még a KÖZGÉP-nél, de még Mészáros gazda vállalkozásainál is nagyobbat tessék elképzelni – vezetője.
Az ötlet kétségtelenül szokatlan. De nem példa nélküli.
- Hiszen kezdetben a cionisták is úgy gondolták, össze kell vásárolni annyi földet, amennyi egy idő után elég lesz egy ország alapításához. Ha úgy tetszik, Izrael is így kezdődött.
- De az afrikai Libéria is úgy jött létre, hogy a XIX. század első felében a felszabadított rabszolgáknak új hazát keresve kezdték meg az ottani területek felvásárlását, elfoglalását és az emberek oda telepítését.
Jó, Libéria talán nem a legsikeresebb példa.
De ha Sawiris elég álhatatos, akkor lehet, hamar kiderül, hogy valóban működőképes lehet egy állam, amelyik a szemünk előtt születik meg. Ráadásul, nem kell naponta ötször meghallgatnom, hogy
- Ezek szemetelnek.
- A gazdag arabok nem is segítenek.
Szóval, éljen a Remény!
D. J.