Szentgyörgyvölgyi Péter legalábbis ezt állította azután, hogy tartózkodott a szavazásnál, amely elrendelte, hogy Főpolgármesteri Hivatal honlapján minden önkormányzati ingatlanértékesítés adatait elérhetővé kell tenni.
(fotó: Facebook)
Az LMP-s Csárdi Antal javaslatát amúgy minden képviselő támogatta, a Fidesz-KDNP is, csak Szentgyörgyvölgyi, az V. kerület polgármestere hivatkozott utólag tévedésre.
A főváros vagyonáról szóló rendelet módosítása alapján 2015. március 1-jét követően, az értékesítés utáni 14 napon belül a Főpolgármesteri Hivatal honlapjának főoldalán fel kell tüntetni az önkormányzati ingatlanszerződések legfontosabb adatait.
Úgymint:
- az ingatlan helye
- az ingatlan értéke
- a szerződő felek neve
- az értékbecslés.
Ez természetesen csak a fővárosra vonatkozik; a közgyűlés nem kötelezheti a kerületeket.
Így - legalábbis emiatt - nem kell, hogy megváltozzon az V. kerület gyakorlata sem, amelyik zárt ülésen, a nyilvánosság kizárásával, pályáztatás nélkül döntött az elmúlt szűk évtizedben, Rogán Antal polgármestersége idején több mint tízmilliárd forint értékű, összesen körülbelül 2000 ingatlan eladásáról. (Szentgyörgyvölgyi akkor a kerület városüzemeltetési cégét vezette, majd alpolgármester volt.)
Csak a nem lakáscélú ingatlanok miatt, a bérlőknek (akik csak néhány héttel vagy hónappal az értékesítés előtt lettek bérlők) adott kedvezmény miatt a kerületet mintegy négymilliárd forint veszteség érte. Az eufemisztikusan ingatlanértékesítési gyakorlatnak nevezett lopássorozat miatt Juhász Péter, az Együtt belvárosi képviselője tett feljelentést.
Szentgyörgyvölgyi tartózkodása első látásra érthetőnek tűnt: ha megszavazza a rendeletet, akkor nem utasíthatta volna el saját kerületében sem az összes korábbi ingatlanszerződés könnyen kereshető nyilvánossá tételét. De nem, csak tévedés történt.