Azt eddig is tudtuk, hogy a kormány és kiszolgálói nem válogatnak az eszközökben, amikor a hatalom megtartása a cél. Az azonban újdonság, hogy izraeli magán-titkosszolgálatokat is bevetnek a képzelt ellenséggel szemben. De mit csinál ilyenkor a magyar hírszerzés?
Mint az Index csütörtökön megírta – amit az érintettek már korábban is sejtettek –: egy ex-titkosszolgákkal működő, izraeli magáncég próbált lépre csalni több magyar és külföldi civil szervezetet. Véletlenül épp olyanokat, akiket a kormány Soros Györgyhöz igyekszik kötni. Többek között a Migration Aid vezetőjét igyekeztek megvezetni titkosszolgálati eszközökkel – sikertelenül. (A szervezetnek egyébként semmi köze Soros Nyílt Társadalom Alapítványához, soha, egyetlen fillért sem kaptak a milliárdos szervezetétől.)
A magán-titkosszolgálati akciók keretében készült hangfelvételeket később – erősen megvágva, így természetesen meghamisítva – a kormány hivatalos propagandalapja, a Magyar Idők hozta le. Nem más írta körül a hangfájlokat, mint a legmegbízhatóbb Fidesz-írnok, Bayer Zsolt. A szabadszájú publicista szerint "egy beépített oknyomozó újságíróval folytatott beszélgetésen" leplezték le magukat a Soros-ügynökök. Olyannyira, hogy néhány nappal később már a titkosszolgálati akció "eredményei" váltak a kormányzati kommunikáció és Orbán mondanivalójának gerincévé. Innen vették egyébként a bűvös, kétezres számot – már hogy ennyien dolgoznak Soros zsoldjában a kormány megbuktatásán. Akiket – így Orbán – a kormány név szerint ismer és megfigyel.
A jól felépített akció azonban azzal nem számolt, hogy az Orbán-kormány által – joggal – paranoiássá tett NGO-vezetők egyből átverésre gyanakodtak, így maguk is készítettek felvételt a beszélgetésekről, fényképeket a magukat üzletembernek hazudó ex-kémekről, sőt, a Migration Aid vezetője, Siewert András az első – emailes – kapcsolatfelvétel után azonnal a magyar titkosszolgálathoz, az Alkotmányvédelmi Hivatalhoz fordult. És itt kezd igazán érdekessé válni a történet.
Jelenleg nem tudjuk, ki bérelte fel az izraeli magáncéget a lejárató akcióra, de azt igen, hogy ebből egyedül az Orbán-kormány profitált. A akcióból származó anyagok is a kormány kommunikációs agytrösztjénél, majd szócsöveinél landoltak. Az is köztudott, hogy Orbán igen jó kapcsolatot ápol a regnáló izraeli miniszterelnökkel, Benjamin Natanjahuval. Sőt, osztoznak a Soros-gyűlöletben is – Izraelben ugyanis a civil, jogvédő szervezetek nem átallanak kiállni a palesztinokkal szemben válogatás nélkül alkalmazott erőszakkal szemben. Vagyis Soros és a civilek lejáratása a magyar és az izraeli kormánynak egyaránt a szívügye. Így könnyen elképzelhető az együttműködésük az akcióban.
Az azonban a legkevésbé sem tiszta, hogy mit csinált a magyar titkosszolgálat, miközben magyar állampolgár ellen indított titkos támadást egy ex-kémekből álló cég?
Lássunk tisztán: a titkosszolgálat nem a rendőrség, vagyis nem passzolhat el egyetlen ügyet, bejelentést sem azon az alapon, hogy a tudomásukra jutott adatok nem vetik fel bűncselekmény gyanúját. Ebben az esetben az Alkotmányvédelmi Hivatalnak kutya kötelessége volt ellenőrizni a bejelentést, meggyőződni arról, hogy valóban dolgoznak-e ismeretlenek magyar állampolgárokra, civil szervezetekre.
Mivel a Migration Aid vezetőivel a találkozóra Bécsben került sor, az ügybe be kellett vonni a Lázár János által felügyelt Információs Hivatalt, vagyis a külföldi hírszerzést is. Vagyis legalább két kormánytag: Pintér Sándor és Lázár János tudott az izraeliek akciójáról.
Ismét felmerül a kérdés: mit tett a magyar titkosszolgálat és elhárítás, hogy megakadályozza a fedett akciót magyar állampolgárok ellen?
Milyen utasítást adott Pintér vagy/és Lázár az irányítása alatt álló szervezeteknek a veszély elhárítására?
A találkozók végül létre jöttek, az ott készült hangfelvételek a kormány propagandistáinál landoltak. Vagyis a titkosszolgálat szemet hunyt az ismeretlen megbízójú ex-kémek akciója felett? Ilyen módon passzívan – vagy esetleg aktívan is – együttműködött a magyar titkosszolgálat egy politikailag motivált, a kormány számára előnyös, titkos akcióban magyar állampolgárok ellen?
Számtalan kérdés merül fel a magyar szolgálatok munkájával – vagy éppen, politikai okokkal magyarázható tétlenségével – kapcsolatban. Válasz azonban nincs. A Fidesz ugyanis három hónapja szabotálja, hogy az országgyűlés gyakorolja ellenőrzési jogát a titkosszolgálatok felett. Már értjük, miért.