Az egyik lehetőség természetesen az, hogy a magyar miniszterelnök elveszítette a józan eszét. Elszakadhatott az a vékony zsinór, ami őt még a valósághoz kötötte, és azért mond olyanokat, hogy
külső erők által gerjesztett akció a pedagógusok tiltakozása.
mert "Lássuk be, nem életszerű, hogy egy szép reggel Miskolcon Pilz Olivér felkel, rájön, hogy rendkívül elégedetlen és elkezd levelet írni, tiltakozni."
De ebben az esetben minden ilyen akciót külső erők szerveznek:
- az 56-os forradalmat, meg a rendszerváltozást a CIA csinálta,
- a CIA-t meg az ufók.
És el is értünk Pataki Attiláig. Ezek után egészen nyilvánvaló, hogy
Pilz Olivérnek maga Soros György adta át az instrukciókat ürgebőrbe kötve.
Mennyivel egyszerűbb volna pedig az feltételezni, hogy Pilz úrék sokáig tűrtek, majd az aztán egyszer csak kirobbantak. Hiszen - Orbán állításával ellentétben - nem nőttek a tanári fizetések, sőt, egy csomó pénzt elvettek, és csomó plusz feladatokat kaptak. Ráadásul ott van a KLIK, amelyik mára végképp összeomlott: az iskoláknak krétára, meg papírra sincs pénzük, néhol a gázt is kikapcsolják. Az internetet, meg a telefont már magánál a KLIK-nél is kikapcsolták.
Ezzel szemben Orbán azt állítja, hogy "a kormány nem követett el konkrét, aktuális hibát, ami komoly feszültséget gerjeszthetett volna". Mondja ezt akkor, amikor
- előbb Balog miniszter ismeri el, hogy túltolták a biciklit,
- majd Palkovics államtitkár közli, hogy mostanra jöttek ki a KLIK rendszerszintű hibái.
Az utóbbi két úr szemlátomást még nem azonosult a kormány paranoid politikájával, és további tényezők sem, hiszen ugyanabban a cikkben, amelyben Orbán összeskövéselmétele kiszivárog, egy ismert kormányzati szereplő azt mondja:
Nagyon nagy lehet a baj a Kliknél, ha senki nem tudja pontosan, mekkora az adóssága, ami a jelenlegi ismeretek szerint egy 30-140 milliárdos sávban mozog.
Atyaég. Százmilliárdos nagyságrend. És Orbán szerint nem követtek el hibát. És lesz, aki ezt elhiszi neki.
A két állítás, miszerint (1) nem követtek hibát, ezért külső erők aknamunkájára volt szükség a tanárlázadáshoz, meg hogy (2) a KLIK összomlott, nyilvánvalóan kizárja egymást. Mivel az utóbbi mindenhonnan visszaköszönő napi tapasztalat, ésszerűbb volna azt elfogadni, és a másikat ignorálni.
Akkor marad az a lehetőség, hogy az összeesküvés-elmélet mindössze egy tudatos politikai kommunikációs stratégia. Pusztán azt akarják, a szavazóik számára ne tűnjön úgy, hogy
éppen visszavonulnak.
Ebből meg az következik, hogy a tanárok mindent meg fognak kapni a kormánytól, amit elég hangosan követelnek. A saját gazdálkodás ígéretét már megkapták (igaz, azt már tavaly is), és az Orbán-Hoffmann-Czunyiné-féle remekművet, a KLIK-et is szétszedik a kedvükért.
Teljesen és azonnal föl nem számolhatják, hiszen az a vereség nyílt beismerése volna, de a hatáskörei jórészét elveszíti.
A vereséget viszont nem szabad beismerni, hiszen akkor sérülne az erős vezető imázsa, ezért Orbán szívesebben tűnik konteósnak, mint vesztesnek. Ez az ő szélsőjobboldali szavazótáborában nem az épelméjűség elveszítésének, hanem éppenhogy a lényeglátásnak a jele.
Ami azért sokat elárul arról a szavazótömegről, amelynek köszönhetően pillanatnyilag a Fidesz uralhatja Magyarországot.