A tízparancsolat gyógyítő erejében hívő emberminiszter játszi könnyedséggel szegte meg az isteni előírásokat. Szorongva figyeljük, mi lesz Kásler Miklós egészségével, ahogy a magyar nyelvtudományért is aggódhatunk.
Korábban mi is többször élcelődtünk az emberminiszteren, aki szerint "a halálos betegségek 70-80 százaléka elkerülhető a tízparancsolat betartásával." Az inkriminált mondatot még kinevezése előtt ejtette ki a száján, de nemrégiben újra megerősítette elképzeléseit az orvoslásról és a népegészségügyről az exonkológus: "Nem 70-80, hanem 90 százalékban lehet ugyanis megelőzni a betegségeket a Tízparancsolat által. Az a népegészségügyi program, amit most a minisztérium összeállított, az a Tízparancsolatból következik. A Tízparancsolat egy közel tökéletes népegészségügyi program. A mózesi törvények nem pusztán vallási törvények, hanem eleve azzal a céllal jöttek létre, hogy általános alapszabályokkal lássa el a népet. Az első „népegészségügyi programként” is felfogható. Miután minden további törvény alapja is ez, a személyét ért vád logikátlan és elfogult, egyúttal tudománytalan."
Hát így.
Ha már tudománytalan dolog is megkérdőjelezni a tízparancsolat gyógyító mivoltát, akkor mi sem tesszük.
Cserébe viszont szívből aggódni kezdtünk a miniszter egészségi állapotáért. A sokat hivatkozott szöveg ugyanis tartalmaz egy olyan kitételt: "Ne hazudj!" Bár felekezetileg eltérhet némiképp a parancsolatok számozása, de érdemes a 8. paragrafus környékén keresi ezt az utasítást.
Történt ugyanis a NER kilencedik, a kulturkampf első évében, hogy – miként az már gyakorlat – a Magyar Idők által kipécézett Prőhle Gergelyt kipenderítették a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetői székéből. Ugyanezen lap hasábjain nem sokkal később az utódra vonatkozó kérdésre Kásler szemrebbenés nélkül azt válaszolta: "Pályázatot írtunk ki, és az lesz a nyertes, akinek a munkáját a szakmai bírálóbizottság a legjobbnak ítéli."
Hát nem. Nem írtak ki pályázatot. Nem jelent meg sehol pályázati felhívás. Nem tudnak róla a múzeumban. Nincs ilyen. A miniszter mondata nem szimplán nem fedi a valóságot, hanem pont az ellenkezője az igazságnak. Oda a nyolcadik parancsolat.
Több is veszett Mohácsnál – mondhatnánk –, mint Kásler szavahihetősége és egészsége. (Az előbbiért nem kár, hisz nem is volt soha, az utóbbi romlását sem nem kívánjuk, sem nem hisszük, hogy a hazudozástól bekövetkezne.) De sajnos mást is állított a már idézett interjúban az emberminiszter: "…véget vethetnénk a régi türk-finnugor hipotetikus eredet- vagy nyelveredetvitának, és fény derülhet a tudományosan megalapozott valóságra." Ez leend ugyanis a dolga Magyarságkutató Intézetnek. Ez ugyan még csak Kásler fejében létezik, de közpénz – ebben biztosak lehetünk – mindig terem a kormányzati elmebajra.
Az azonban hosszútávon nem csak Kásler fejében fokozza a zűrzavart – van még hova? –, ha hivatalos kormánypolitikává emeljük a tudomány, pontosabban a hatalomnak valamiért nem tetsző tudományágak és azok eredményeinek kiiktatását.A finnugor nyelvrokonság ugyanis jelentősen több, mint "hipotetikus eredtvita". Úgy nevezik: tény. Ettől még persze könnyen lehet, hogy a magyarok a Szíruszról jöttek, a nyelvünk akkor is a finnugor nyelvcsaládba tartozik. Ezt bizonyítani a tudomány eszközeivel számtalanszor sikerült már, megcáfolni még egyszer sem.
Ám ha a NER tudománnyá teszi a hitbéli meggyőződést, cenzúrázza a tudományos megszólalásokat, publikációkat politikai/világnézeti alapon – ja, ezeken már mind rég túl vagyunk –, akkor nem tudjuk, mi különbözteti meg őket a náci és a kommunista rendszerek tudományhoz való kapcsolatában.