Nem fájna a szívünk a szélsőjobbról befelé húzó, de újnyilas hagyományait azért ápolgató formációért. A politikai ellenfél államhatalommal való megfélemlítése, vegzálása és akár betiltása azonban a magyar demokrácia végét jelentené.
Mindenek előtt tisztázzuk: nem fájna a szívünk, ha a Jobbik eltűnne a magyar közéletből. Múltja és vezetői okán ez a formáció nem lesz soha az a jobbközép, konzervatív párt, amelyre amúgy valós igény mutatkozik a társadalomban. Értjük és látjuk a Fidesz szélső jobbra tolódása keltette centrum-vákuumot, amelybe Vona belavírozná pártját – ám erre sem a jelenlegi tagság, sem a vezetőség nem teszi alkalmassá. A pártvezető politikai hitelességéről pedig jobb nem is beszélni. Jellemző kórtünete a közéletnek, hogy még így is képes a Jobbik a legerősebb ellenzéki párt lenni.
Amit azonban a fidesznyik hatalom művel valóban túlmegy minden határon. Mármint minden demokratikus, jogállami határon. Természetesen Orbán kedvenceinél, Putyinnál és Erdogánnál ez még csak a kezdet. Moszkvában és Ankarában fel sem tűnne, hogy mi történik. Nálunk még igen. Még.
A történet röviden: az Állami Számvevőszék saját ütemterve szerint idén ellenőrizte volna a Jobbik 2014-2016 közötti gazdálkodását. Ám láss csodát: hirtelen inkább az idei, plakátolással kapcsolatos számlák kezdték érdekelni a szervezetet. Az ÁSZ szerint jogszerű kérésük ellenére a párt nem adta ki a kellő bizonylatokat. Ezzel szemben a Jobbik azt állítja: maguk vitték be a kért anyagot a számvevőknek, akik azt nem vették át.
Az ügy kipattanása után nem sokkal a kormány alfeléből kipislogó Alapjogokért Központ felvetette: az ügyészség akár nyomozhatna is a Jobbik ellen az ÁSZ vizsgálat akadályozása miatt, végül pedig fel is oszlathatná a szervezetet.
Minő meglepő fordulat: pénteken az ügyészség bejelentette, hogy nyomozást kezd a Jobbik ellen az ÁSZ vizsgálat akadályozása miatt.
Az Állami Számvevőszék elnöke Domokos László, a Fidesz országgyűlési képviselője kinevezéséig. Az ügyészség vezetője: Polt Péter, a Fidesz volt képviselő-jelöltje. Van még kérdés?
Talán csak annyi: ha az ÁSZ sajtóhírek alapján vizsgálatot indít a Jobbik esetében a plakátjaik miatt, miért nem járt el ugyan ilyen serényen, amikor kiderült: a Fidesz meghamisította a 2010-es választási kampány-költéseiről szóló hivatalos jelentését. Utóbbi valahogy sem az ügyészséget, sem a számvevőszéket nem érdekli. Elképzelhető, hogy ennek köze lehet a vezetők párthovatartozásához? Ugyan! Kizárt, hogy Magyarországon a hatalomtól független, sőt, épp a hatalom ellensúlyaként létrehozott, a közéletet ellenőrizni hivatott szervek hajtanak végre pártutasítást. A törvények szellemével és betűjével is szembe menve.
A kormány természetesen nem akarja betiltani a Jobbikot. Esze ágában sincs. Hisz ebben az esetben mártírt faragna Vonából. Bőséggel elegendő a bizonytalanság fenntartása a párt körül - ezzel is taszítva annak szavazóit.
Persze a folyamat és az eredmény kevésbé érdekes, mint az: a hatalom elvben független intézmények megszállásával, jó autokráciához méltóan igyekszik bürokratikus úton leszámolni politikai ellenfeleivel. És ez esetben mindegy is, kit nézett ki magának Orbán, kire füttyenti rá az államhatalmat.
Bárkire.