A Fidesz frakcióvezetője egy hétfői sajtótájékoztatón beszélt a letartóztatott szombathelyi ügyvéd, Czeglédy Csaba ügyéről.
Elsőre érthetetlennek tűnt, hogy miért tartóztatták le Czeglédyt.
- Az ügye - közigazgatási eljárásban - 3 éve tart, különös most feltételezni a szökés, elrejtőzés, összebeszélés vagy a bizonyítékok megsemmisítésének veszélyét. Ha akarta volna, már megtehette volna.
- Az sem életszerű, hogy a Fidesz Czeglédyt szánta volna az új Simon Gábornak. Czeglédy azért csak egy szombathelyi önkormányzati képviselő, nem az MSZP elnökhelyettese.
- Továbbá különös az időzítés is: még 10 hónap van a választásig; ha a Fidesz ezt szánta bombának, jobban járt volna, ha csak február-márciusban robbantja fel.
Az utóbbi két verzió már feltételezi, hogy a kormánypártnak olyan ráhatása van az ügyészségre, hogy tetszése szerint indít vagy állít le ügyeket. Ezt nem is teljesen alaptalan feltenni. Eléggé megalapozza ezt a Farkas Flóriánnal vagy Rogánnal szemben mellett mutatott ügyészi magatartás, vagy az, hogy sorra vádemelés nélkül zárják le az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által kezdeményezett eljárásokat a legnyilvánvalóbb lopások ügyében is.
Egy hétfői sajtótájékoztatóján Kósa Lajos indirekt módon meg is erősítette, hogy az ügyészséget a kormány és a Fidesz politikai célokra használja Czeglédy ügyében is. Az MTI tudósítása szerint
Kósa Lajost kérdezték az adócsalással gyanúsított Czeglédy Csaba ügyvéd ügyéről. A Fidesz frakcióvezetője szerint a szocialisták azért védik az ügyvédet, aki szombathelyi MSZP-s képviselő is, mert "rengeteget tudhat zavaros ügyeikről". Botka Lászlótól Gyurcsány Ferencig Czeglédy jár el a legkülönbözőbb ügyekben - tette hozzá.
Elvileg se az MSZP-nek, se a DK-nak nem lenne félnivalója (ha vannak amúgy "zavaros ügyeik", ha nincsenek). Czeglédy adócsalási ügyében egyik párt sem érintett, egy jogállamban itt meg is állna az ügy. Czeglédy ellen - ha elkövette, amivel gyanúsítják - vádat emelnének, a bíróság meg döntene.
Egy jogállamban ehhez az ügyhöz a pártoknak semmi köze nem lenne.
Kósa azonban gyakorlatilag kimondta:
Czeglédyt azért vitték be, hogy vádalkut kössenek vele Botka és Gyurcsány "zavaros ügyeiről".
Nem róla szól az eljárás, meg arról, ami - esetleg - elkövetett. Nem ellene nyomoznak, hanem az ellenzék vezetői ellen. Czeglédy csak arra kell, hogy bemártsa őket. Nyilván főként Botkát, aki - ellentétben Gyurcsánnyal - deklaráltan miniszterelnök-jelölt. (Ezek szerint nem tudták eléggé megütni se az órájával, se az autójával, se a szegedi parkolási üggyel.)
Nem volna példátlan, hogy az ügyészség készségesen kiszolgálja a Fidesz politikai igényeit.
- A BKV-per kisebb vádlottai sorra arról számoltak be (pl. itt), hogy Hagyóra és Demszkyre kértek tőlük terhelő vallomást. Amit ők - esetleg - elkövettek az nem is érdekelte az ügyészeket.
- Ugyanezt mondták a Sukoró-per vádlottai: Gyurcsány volt a célpont, őket elengedték volna, koronatanúként segítenek leültetni.
Czeglédy előzetesbe helyezésének az eljárás kezdete után 3 évvel semmi más indoka nem lehet, mint hogy hogy
megtörjék.
És ki az, akit ha teljesen váratlanul, az esküvője előtt 2 nappal(!), a nászút helyett, a nyár elején előzetesbe vágnak, annak nem omlik össze az élete egy pillanat alatt, és nem törik meg? Még akkor is, ha ügyvéd, és mint ilyen, titoktartásra kötelezett.
Innen nézve már az is érthető, hogy miért kellett ennyivel a választás előtt bevinni: nem ő a valódi célpont.
Annyi történt, hogy a Fidesz rámutatott valakire, akire kampánycéljaihoz szükség volt, az ügyészség meg készségesen teljesítette a politikai megrendelést. Az esküvője előtt börtönbe zártak egy ártatlan embert.
Lehet, hogy Czeglédy abban nem ártatlan, amivel formálisan gyanúsítják, de a letartóztatásának indoka nem ez volt. És ezt a Fidesz egyik felső vezetőjétől tudjuk. Az adócsalásnak semmi köze ehhez, az legfeljebb ürügy volt: vádat abban az ügyben lehetett volna emelni letartóztatás nélkül is, és börtönbe csak akkor zárni, ha a jogerős bírósági ítélet úgy rendeli.
Ha eddig nem tudtuk volna, mostanra teljesen bizonyossá vált, hogy vége a jogállamnak Magyarországon. Az igazságszolgáltatás teljesen alárendelődött az állampárti politikai akaratnak. A különbség csak annyi, hogy most ügyészségnek és nem ÁVH-nak vagy politikai rendőrségnek nevezik.
Egy újabb rendszerváltáskor nem maradhatnak büntetlenül sem azok, akik pusztán politikai okokból emberek életet is hajlandók megnyomorítani a hatalomért, sem azok, akik ezt készségesen végrehajtják, és asszisztálnak a törvénytelenségekhez.
(Kép: Blikk)