Tegnap hajnalban, szinte titokban vitték el Lukács György, zsidó, marxista filozófus szobrát Budapest XIII. kerületéből, a Szent István parkból. Olyanok döntöttek a szobor eltávolításáról, akik valószínűleg annyi könyvet sem olvastak el összesen, mint amennyit ő írt.
Az Európai Baloldal közleménye azt írja: "a szélsőjobboldali rezsim gyáva módon távolította el" az alkotást, "a hajnal leple alatt".
A Fővárosi Közgyűlés január 25-én döntött arról, hogy március 31-éig lebontják a filozófus, kommunista politikus 1985-ben, Varga Imre által készített szobrát a parkban, amelyben majd Szent István királyról készült emlékmű kap helyet.
A Tokody Marcell, a Jobbik fővárosi képviselője által benyújtott javaslatot 19 igen szavazattal, 3 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett támogatta a közgyűlés.
Az ellenzéki politikus az előterjesztésében azt írta: Lukács György amellett, hogy filozófusként és íróként tevékenykedett, mind a három kommunista rendszer fenntartásában részt vett. A Jobbik felhánytorgatta és kész ténykén kezelte azt a történelmileg erősen vitatott esetet is, hogy a filozófus a Tanácsköztársaság idején népbiztosként, valamint a Vörös Hadsereg tisztjeként személyesen adott utasítást nyolc ember kivégzésére.
Magáról a budapesti közgyűlésről is sokat elmond, hogy az elfogadott javaslatban olyanokat írtak, hogy
„1945 után világhírnevét arra használta, hogy Nyugat-Európában a történelem egyik leggyilkosabb ideológiáját, a kommunizmust legitimálja; 1956 után pedig kulcsszerepet vállalt a Kádár-rendszer kultúrpolitikájában”.
Valószínűleg a polgármesterek és önkormányzati képviselők el se olvasták, hogy mi van az előterjesztésben, de az is nagyon valószínű, hogy Lukácstól se olvastak soha semmit.
Különben nem írtak volna ennyi hülyeséget össze.
A Jobbik korábban közleményben úgy fogalmazott, hogy "a velünk élő kommunizmus újabb darabját" takarították el a kezdeményezésükre.
A közgyűlési döntés szerint Lukács György szobra helyén egy Szent István királyt ábrázoló szobrot fognak felavatni 2019. augusztus 20-án. Azt nem tudni, hogy Lukács szobrával mi lesz.
A volt Közgázról eltávolított Marx-szobor miatt baloldali értelmiségiek tiltakoztak pár éve, most ennyi sem történt.
Lukács György filozófiai iskolája nemzetközi hírűnek számított és olyan filozófusokat nevelt ki, mint Heller Ágnes, vagy Kis János. Számos könyvet írt, Magyarországon Kossuth-díjjal, Frankfurtban Goethe-díjjal ismerték el szellemi nagyságát.
Ezen a ponton csak szeretnénk egy egypercest idézni Örkény Istvántól:
IN MEMORIAM DR. K. H. G.
- Hölderlin ist ihnen unbekannt? - kérdezte dr. K. H. G., miközben a lódögnek a gödröt ásta.
- Ki volt az? - kérdezte a német őr.
- Aki a Hyperion-t írta - magyarázta dr. K. H. G. Nagyon szeretett magyarázni. - A német romantika legnagyobb alakja. És például Heine?
- Kik ezek? - kérdezte az őr.
- Költők - mondta dr. K. H. G. - Schiller nevét sem ismeri?
- De ismerem - mondta a német őr.
- És Rilkét?
- Őt is - mondta a német őr, és paprikavörös lett, és lelőtte dr. K. H. G.-t.