Németh Szilárd újabb ámokfutása után végre ismét egy hangon beszél a kormány, illetve a Fidesz a civil szervezetek beszántásának előkészítéséről.
A mantra lényege – amelyet Orbán Viktor pénteki rádiónyilatkozata („meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy a magyarok minden közéleti szereplőről tudhassák, kicsoda ő, és honnan kapja a pénzét” ) előtt már Lázár János is remekül felmondott –: csak annyit akar a kabinet, hogy mindenki megtudhassa, a civil szervezetek honnan kapják a pénzüket.
Hogy ehhez miként kapcsolódik vezetőik esetleges vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége, még nem tudjuk, de a propagandaminisztériumban már biztosan dolgoznak a magyarázaton.
Az indoklás egy jogállamban még meg is állja a helyét. Valóban elemi érdek az átlátható gazdálkodás, a bevételekkel és kiadásokkal történő tételes elszámolás. A helyzet az, hogy ez már most is így van. A kormányzati verbálterrorban nevesített három civil szervezetről például ezt lehet tudni mindenféle új törvény megszövegezése nélkül:
– Társaság a szabadságjogokért
Aki nem akarja végigkattintgatni, annak eláruljuk: a szervezetek oldalán nyilvánosságra hozott éves pénzügyi beszámolókat találhatják. Hosszan és részletesen. Úgy, ahogy
erre a törvény kötelezi már most is az alapítványokat.
Egészen furcsa, hogy hasonlóan részletes és pontos kimutatással például a kormánypárti Civil Összefogás Fórum oldalán egyáltalán nem találkozunk.
Vagyis a jogosan követelt átláthatóság már most is törvényi kötelezettsége a civileknek. Amennyiben pedig a kormányzat, vagy bármely hivatalos szervezet kételkedne a civilek által benyújtott adatok hitelességében, jogilag pontosan szabályozott módon most is ellenőrizhetik a pénzügyi jelentéseket.
Ahogy tették ezt a nőkre küldött kommandóval, bilincsbeveréssel, házkutatással például az Ökotárs esetében – persze az az eljárás teljesen jogtalan volt a bíróság utólagos értékelése szerint, ám a brutális fellépés és vizsgálatok tucatjai ellenére sem sikerült füllentésen kapni a megtámadott alapítványokat.
Támogatjuk Orbán Viktor átláthatóságot sürgető kezdeményezését, csak annyit kérünk, hogy saját házuk táján kezdjék az söprést. Valóban „meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy
a magyarok minden közéleti szereplőről tudhassák, kicsoda ő, és honnan kapja a pénzét” – Rogán Antaltól Habony Árpádon keresztül Mészáros Lőrincig.
ashwood