A Népszabadságot eddig kiadó Mediaworks a napokban csoportosan tárgyal a lap dolgozóival, és megállapodik velük a felmondás feltételeiben - értesült a B1 blog.
Információink szerint a szerződésben szerepel, hogy
év végéig az elbocsátott dolgozók semmit sem mondhatnak a szerződés tartalmáról, valamint nem beszélhetnek a kiadóról sem, különben elveszítik a végkielégítésüket.
A hírek szerint kifizetik a dolgozóknak a nekik szerződés szerint járó pénzt – ez az eljárás ritkaság a magyar sajtóban, ilyenkor általában zsarolással vagy jogi csűrés-csavarással át szokták ejteni a szolidaritás eszméjét régen elfelejtő újságírókat.
Vagyis a Népszabadság újságírói két hónap felmondási időre kapnak pénzt és végkielégítés is jár nekik.
Kétségtelen, ez igen komoly összeg a kiadónak, de megfigyelők szerint – nem akarnak újabb botrányt.
Ugyanakkor, értesülések szerint, elképzelhető, hogy több volt népszabadságos újságírónak rövidesen lesz munkája. Ha a Népszavát átveszi az új tulajdonos (aki a Marquard-csoport szerint nem Marquard, ki tudja), akkor többen mehetnek a minden valószínűség szerint Gál J. Zoltán vezette új laphoz, amely egyesíti a Népszavát és a Vasárnapi Híreket.
Gál 2002 előtt volt a Népszava főszerkesztő-helyettese és tulajdoni része is lehetett a lapban. Emellett
komoly szerepet játszott a Népszavának az MSZP-nek való átadásában.
A Népszava mostani főszerkesztőjét, Németh Pétert Marquard egyszer már kitette egy újságtól, a Magyar Hírlaptól a kilencvenes évek közepén.
Németh eddig foggal-körömmel ragaszkodott a főszerkesztői tisztséghez.
- Javára írják, hogy a Népszava megmaradt.
- Ugyanakkor az is tény, hogy nagyon súlyos áldozatok, s a lap teljes eljelentéktelenedése árán.
A Németh-főszerkesztette lapnál tucatnyi újságírótól szabadultak meg, felrúgva a szerződéseket, végkielégítés, felmondási díjak kifizetése nélkül.
Korábban több a Népszavának kedvező vételi ajánlat is érkezett, ám
a főszerkesztő ezeket idáig rendre megfúrta, mert vele általában nem számoltak volna tovább.
Most nagy valószínűséggel „minőségi cserék” következnek. Vagyis elképzelhető forgatókönyv, hogy kirúgnak jópár embert a Népszavától, aki eddig reménytelen helyzetben, késő és alacsony fizetésekért dolgozott és odavesznek volt népszabadságosokat.
Ugyanakkor ezzel nincs vége a várható médiapiaci változásoknak. Ahogy mondani szokás „iparági források szerint” a
küszöbön áll Orbán Viktor és Simicska Lajos kibékülése.
Ennek várhatóan egyik következménye lesz, hogy mind a magyar Nemzetnek, mid a Hír tévének ismét 180 fokos fordulatot kell tennie.
Ez – az eddigi tapasztalatok szerint – az ott dolgozóknak talán nem okoz lelkiismereti válságot. De elvesznek újabb kritikus médiafelületek.