Az elmúlt években egyértelművé vált, hogy a kormány rossz szemmel nézi az ellenzéki média jelenlétét. A sajtószabadságra fittyet hányva igyekszik ellehetetleníteni a nem kormánypárti médiumokat. De úgy tűnik, ez sem volt elég.
Most már ott tartunk, hogy a kommunikáció szakosokat (értsd: leendő újságírókat) csak a saját egyetemén engedi képezni. Kitalálható, hogy mennyire lesznek elfogulatlanok az állam kezei közül kikerülő újságírók.
A független sajtó sárbatiprása már 2010-ben elkezdődött, amikor Orbán bevezette a nemzetközi felháborodást is kiváltó médiatörvényt. Ez volt az a törvény, ami előírta többek közt azt is, hogy a hírmédia csak az állami felügyelet alatt álló MTI híreit közölheti. Az MTI tudósításaitól pedig mind jól tudjuk, hogy attól függően ködösít vagy túloz, hogy éppen mi tünteti fel jobb fényben az Orbán-kormányt. Így nem meglepő, hogy más sajtóorgánumok átvett hírei szintén hiányosak, vagy épp túlzóak lesznek.
Ezzel párhuzamosan beindult a közmédia birodalom átalakulása és növekedése is. Március 15-től év végéig 7-re nő a közmédia csatornáinak száma. (Az átalakuló m1, m2, Duna mellett lesz Petőfi TV, M5, M6 és M7 is.) Persze ezek a csatornák nem a HBO-s ársávban lesznek. Mindenki otthonába beköltöztetik őket, a kormány érdekeit szolgáló tartalmakkal együtt, hiszen ezeket az adókat kötelező lesz az alapcsomagban biztosítania a szolgáltatóknak.
Mindeközben a kormány házon belül épít saját online médiabirodalmat is. Mégpedig úgy, hogy a különböző oldalak bloggazdái közpénzből bruttó 380 ezer forintot is kaphatnak havonta. Az ide író közmédiás bloggerek pedig hülyék lennének a másik oldal táborát erősíteni, ha itt posztonként 15-40 ezer forint között is kaphatnak. Ez pedig jóval több annál, amit a hazai sajtópiac újságírói keresnek egy-egy blogbejegyzéssel.
És ha ez nem lett volna elég, most felkerült a pont az i-re is. A legfrissebb hírek szerint több alapszakkal együtt az kommunikáció szakot is megszüntetnék az egyetemeken. Tudják, ez az a szak, ami kitermeli többek közt a média világában dolgozó szakembereket, újságírókat. Nos, ezt a képzést 2016-tól kizárólag a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen indítanák el. Magyarán Orbánék saját maguknak akarnak kommunikációs szakembereket, újságírókat gyártani.
Mondhatják persze, hogy a kommunikáció szakok megszüntetésének oka a „romkocsmák félhomályában merengő, állástalan diplomások” számának csökkentése. Valószínűbbnek tűnik azonban, hogy az Orbán-kormány ezzel a kisajátított szakkal akarja kinevelni magának a - képzelhetjük mennyire “elfogulatlan” - MTI-s, MTV-s és a hirado.hu-n blogoló utánpótlást.
Az innen kikerülő friss diplomás kommunikációs szakemberek pedig négy év múlva is a fideszes értékrendnek megfelelően fogják gyakorolni szakmájukat, akkor is, ha netalántán a párt már nem lesz hatalmon.