27 pontos ún. non-papert adott át az amerikai diplomácia a magyar kormányzatnak majdnem pontosan egy évvel ezelőtt. A dokumentum, amely gyakorlatilag a demokrácia minimális visszaállítását követeli a magyar kormánytól, eddig titokban maradt, nemrég hozta le a Mandiner és a jobbos sajtó. És rá is ugrottak.
Óriási felzúdulást keltett a kormánypárti propaganda-médiában, hogy "mire vetemedtek" az amerikaiak ezzel a 27 pontos követeléssel, pedig ha elolvassuk a követeléseket, akkor tulajdonképpen kiviláglik: az Egyesült Államok nyomásgyakorlása állította meg Orbánt abban, hogy végleg elszálljon, teljesen lerombolja a maradék demokráciát és közvetlen erőszakot alkalmazzon a saját állampolgárai ellen.
Orbán képtelen határt szabni a saját hatalmi mániájának, ezért volt szükség a diplomáciai nyomásra.
Beavatkozási a magyar belpolitikába? Igen, az. Hál' istennek! (Egyébként az oroszok is csinálják, mi is csináljuk - mindenki csinálja. Ne legyünk úgy felháborodva, mintha ez lett volna az egyetlen eset a történelemben.)
A kérdés az, hogy ki állította volna meg a zsarnokot, ha nem az amerikaiak? A fotelkommentelő, tehetetlen ellenzék? Vagy az internetadó ellen mozgósítható, de amúgy teljesen belefásult magyar társadalom? Sajnos, egyik sem.
De mi volt a gondja az amerikaiaknak?
- Magyarországon semmibe veszik az emberi jogokat, a sajtó- és szólásszabadságot,
- borzalmasan nagy a korrupció, főleg kormányzati szinten,
- a civil szférát indokolatlanul, hatósági eszközökkel is vegzálja az Orbán-kormány (amiért a Fidesz pont nemrég kért bocsánatot),
- a fékek és ellensúlyok rendszerének lerombolása, mint pl. a független bíróság, Alkotmánybíróság, közmédia megszüntetése.
(Érdemes a vs.hu cikkét elolvasni a témában.)
Ha belegondolunk, az amerikaiak
nem azt mondták meg, ki győzzön a választásokon: csupán a demokrácia kereteit szerették volna visszaállítani és Magyarországot az EU / NATO-kötelékben tartani.
Félig-meddig sikerült is nekik. Azért csak félig-meddig, mert a korrupció ugyanakkora, a kormányzati propaganda még erősebb, a fékek és ellensúlyok rendszere pedig évek óta halott. Aprócska előrelépés (ha annak lehet nevezni egyáltalán), hogy a kormány most éppen nem a civileket és a politikai ellenfeleit vegzálja ügyészséggel, rendőrséggel és propagandával, hanem a menekülteket.
Emlékezzünk csak vissza, mi is történt 2014-ben a nemzetközi viszonylatokban:
- Magyarország és Oroszország aláírta a hitel megállapodást Paks2-ről;
- kitört a polgárháború Ukrajnában, majd Oroszország "nem hivatalosan" elkezdte megszállni Kelet-Ukrajnát;
- kitiltási botrány: az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolata mélypontra süllyedt, októberben két non-papert is kapott Magyarország az Egyesült Államoktól. Az egyiket nyilvánosan (Orbán szerint: a "fecni"), a másik a 27 pontos követeléssel most került nyilvánosságra;
- még Barack Obama is megszólalt magyar demokrácia-ügyben, számos más amerikai politikussal egyetemben. Láthatóan a konzervatívok és a liberálisok is egyetértettek abban, hogy Magyarország nem demokratikus ország többé;
- decemberben kiderült: leváltják André Goodfriendet, aki addig ügyvivőként direkt üzeneteket fogalmazott meg a magyar belpolitikával kapcsolatban
Hogy mit követeltek az amerikaiak, arról a fenti, mandineres linken mindent el lehet olvasni, ezt részletesen nem írjuk le. A mi elméletünk úgy hangzik:
- az Egyesült Államok látta, hogy Magyarország (NATO- és EU-tagként) egyre közelebb kerül Oroszországhoz és teljesen lerombolja a demokráciát;
- megkongatták a vészharangot, de persze a magyar diplomácia képtelen volt felfogni és közvetíteni, mit is művel a magyar kormányzat és mit üzennek az amerikaiak;
- odaát elemezték a helyzetet, André Goodfriendet bízták meg a feladattal, hogy avatkozzon be, illetve átadták a követeléseiket;
- a nyomás akkora volt, hogy a kormány részlegesen (pl. a civilek elleni koncepciós támadások, média-szabadság) meghátrált, de cserébe Goodfriendnek mennie kellett.
Elméletünk szerint
az utolsó csepp az lehetett a pohárban, hogy a magyar kormány lezárta az Ukrajnába vezető gázt, ezzel beavatkozva az oroszok oldalán a háborúba.
Ha igazán csicskáztatni akartak volna valakit, ahogy azt a Mandiner-propaganda írja, akkor Orbán Viktor és az oligarchái már a börtönben várnák, hogy a korrupciós ügyeit a fejükre olvassák.
Sajnos, az amerikaiak ennyire nem voltak vehemensek.
Az utolsó 100 komment: