Hol is hallottunk hasonlókat?
A CNN munkatársa, Daniel Dale egy cikkben összegyűjtötte, melyek voltak Donald Trump amerikai elnökként tett legemlékezetesebb hazugságai. Dale írása bevezetőjében elárulja az olvasónak, hogy bőven volt miből válogatnia, így nem volt könnyű dolga, amikor a legmaradandóbb elnöki nagyotmondásokat próbálta kiszűrni. Végül talált tizenötöt, amit kiemelésre méltónak gondolt a többi közül.
Magyar állampolgárként végigböngészve Dale cikkét több mondatnál megszólal a kis csengő az ember fejében: ez olyan ismerős, hol is hallottam hasonlót? Nem is kell sokáig keresgélni, elég csak megnyitni a miniszterelnök Facebook-oldalát, vagy bekapcsolni péntek reggelenként a Kossuth Rádiót. Orbán Viktor nyilatkozatai között bőven találunk olyan mondatokat, amelyek hangulatukban vagy akár tartalmilag is kínosan emlékeztetnek Trump megszólalásaira. Azokra is, amelyeket most a CNN hazugságként definiált.
Nézzünk is néhány konkrét példát!
A koronavírus-járványt teljesen kontroll alatt tartjuk - jelentette ki Donald Trump 2020 elején, amikor a betegség rohamosan kezdett elharapózni az Egyesült Államokban.
Ehhez az állításához az év folyamán mindvégig makacsul ragaszkodott, annak ellenére, hogy a statisztikák és az állampolgárok napi tapasztalatai is teljesen mást mutattak.
Orbán Viktor az új évet azzal a mondattal kezdte, hogy bejelentette: “a második hullámot kivédtük!” Közben viszont napont több, mint százan halnak meg az országban koronavírusban vagy annak következményeiben, és a büszke győzelmi beszéddel szinte egyidőben hosszabbították meg a korlátozó rendelkezéseket még egy hónappal, mert így tűnt biztonságosnak.
A Fehér Ház egyik rendezvényén 2019-ben Trump kijelentette, hogy tudomása szerint Ilhan Omar demokrata képviselő az Al-Kaidával áll kapcsolatban, sőt, valószínűleg anyagilag is támogatja a szervezetet.
Aki muszlim, az nyilván rögtön terrorista, és a nemzet ellensége, nemdebár?
A fenti gondolatra szépen rímel a kormánysajtóban rendszeresen újra megjelenő eszmefuttatás, miszerint a Nyílt Társadalom Alapítvány, és ezen keresztül Soros György radikális iszlám szervezeteket pénzel. Nincs ebben semmi gyűlölködés, csak logika: aki nem elég magyar, az nyilván rögtön terrorista, stb, lásd, mint fent.
Trump előszeretettel alkalmazta a “bocs, nem tudtam”-módszert, hogy kétes ügyekben tisztára mossa magát.
Emlékezetes példa volt erre, mikor 2018-ban azt állította egy interjúban, hogy fogalma sincs, hogy juthatott Stormy Daniels pornószínésznő hirtelen 130.000 dollárhoz, miközben addigra már mindenki tudta, hogy ez volt az ára Daniels titoktartásának, hogy Trump ne keveredjen szexuális botrányba.
Orbán Viktor és udvartartása szintén jól ismeri a döbbent arccal nyilatkozás módszerét: amikor Szájer József brüsszeli kalandja és hősies menekülése napvilágot látott, senki nem volt jobban meglepve a váratlanul felbukkanó új információktól, mint a miniszterelnök és udvartartása.
Trump a 2016-os kampánya során egyszer azt állította, hogy elnyerte Az Év Michigani Embere címet. Ezt az állítását később többször meg is ismételte.
A valóságban ez nem történt meg, de nem is történhetett volna, hiszen Trump sosem élt Michiganben, ami pedig alapfeltétele a cím odaítélésének.
Nagyjából ehhez mérhető Orbán Viktor szerény kijelentése 2020 nyarán, miszerint azért bírta remekül a a maratoni EU-csúcsértekezletet, mert a fél életét edzőtáborokban és sportöltözőkben töltötte. Ez mindössze akkor hihető, ha országunk vezére alig múlt húsz.
Trump határozottan állította, hogy az egészségügyi reformokat tartalmazó átfogó terv két héten belül nyilvánosságra kerül.
Heteken keresztül mindig azt válaszolta az erre irányuló kérdésekre, hogy gyakorlatilag már kész is van, és már csak két hét.
A szűk időkereteket a mi vezérünk is kedveli: “hamarosan” megszületik a pontos oltási terv, “egy hétvége alatt” be tudnánk oltani másfélmillió embert, és “három hét alatt” leteszteljük koronavírusra az ország összes pedagógusát.
Trump, miután elvesztette a választásokat, ahelyett, hogy gratulált volna utódának, a mai napig választási csalást emleget, és határozottan állítja, hogy tulajdonképpen ő győzött.
Ennek egyelőre nem találtuk meg a pontos magyar megfelelőjét.
Egyelőre.