B1 blogcsalád



Németországban éljenzik a menekültek tömeges befogadását, nálunk a migránsok ellen uszítanak

2017. április 02. - Szelestey

Másként járnak az órák Európában. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje, 2017. április 2. Hangos sajtószemle.

Die Welt

die_welt_1.jpg

A konzervatív német lap azt sürgeti, hogy az unió lépjen fel határozottan a demokráciát leromboló Magyarország ellen. A kommentár rámutat, hogy Orbán Viktor számára Soros György az elsőszámú közellenség és a kormányfő most azt akarja, hogy bezárjon az utolsó független egyetem, az üzletember által alapított CEU. Vagyis a miniszterelnök halad a maga illiberális útján. Orbán részben éppen az egykori Soros-ösztöndíjnak köszönheti képzettségét, most mégis nekiesik a Közép-Európai Egyetemnek, amely idáig ki tudta vonni magát a magyar rezsim tekintélyuralmi terjeszkedése alól. Az orosz és török mintára formálódó illiberális államban azonban nincs helye egy kozmopolita tanintézménynek. A kormányfő már régóta botránynak tartotta az CEU-t, ám idáig nem tudta azt létében fenyegetni. Jól előkészített sajtókampány után azonban most beterjesztették a törvényjavaslatot, amelynek az egyetem nem tud eleget tenni. De persze előre lehetett látni, hogy ez így lesz. A magyar vezető hosszú távú elképzeléseiben központi szerepet játszik az oktatás. A nemzetközi kutató intézetekben, akárcsak sok civil szervezetben „külföldi ügynököket” gyanít, akik szerinte ártanak a nemzeti érdekeknek.

2010 óta drámai változás ment végbe Magyarországon, ahol a jogosultak egyharmada kétharmados többséghez segítette a Fideszt. Azóta Orbán egyeduralkodó módjára ellenőrzése alá vonja az országot. A demokráciából tekintélyuralom lett. A Parlament már csupán szavazógépezetként működik. A törvények futószalagon születnek. Az államfő immár csupán a kormány érdekeit képviseli. Ugyanilyen engedelmes az államügyész is. Az Alkotmánybíróság jogkörét oly mértékben megnyirbálták, hogy az már nem tudja adott esetben felelősségre vonni a kormányt. A közintézmények dolgozói félnek, hogy elvesztik az állásukat, ha nem elég hűek a kormánypárthoz. A hatalmi ágak megosztásáról már nem lehet beszélni. Orbán elismerte, hogy a Fidesz legalább 20 évig hatalmon akar maradni.

A CEU most azt várja, hogy a német kancellár hatalmi szóval segít, ám ez illúzió. A menekültválság óta Merkel állandóan ellentmondásra ingerli Orbánt, itt csak az unió közbeavatkozása lenne hatásos. Brüsszel azonban nem találja a magyar miniszterelnök jogászkodó trükkjeinek az ellenszerét. Az EU-ban tudomásul veszik a demokratikus hiányosságokat. Nem igen izgatják magukat, amiért Magyarországon egyre jobban leépül a demokrácia. Az autokrata kormányfőt csak félénken emlékeztetik az Európát állítólag összetartó értékekre. Ám ennek véget kellene vetni. Nem érnek semmit az olyan értékek, amelyekért csak szólamokban küzdenek.  

Der Standard

der_standard.jpg

Sugallják a válaszokat a most kezdődött nemzeti konzultáció kérdései. Az akciót azért indították, mert a kormány szerint az unió az ország függetlenségét fenyegeti. Ennek megfelelően a jelszó az, hogy „Állítsátok meg Brüsszelt!”, és a súlypontot a bevándorlásra, illetve a menekültekre helyezik. Tuzson Bende államtitkár szerint az ország nagy harcok előtt áll, amelyekből csak az egész lakosság támogatásával tud győztesen kikerülni. Amúgy az egyik kérdés teljesen értelmetlen, mert a múlt kedd óta minden menedékkérőt bezárnak, tehát többé szó sincs arról, hogy szabadon mozoghatnának. A belügyi tárca azt közölte, hogy a migrációval együtt járó veszélyeket kívánják ily módon csökkenteni. Egy másik kérdés a civil szervezetekre vonatkozik, miután a hatalom már régóta célba vette azokat. Azt veti a szemükre, hogy támogatják az illegális bevándorlókat, illetve hogy beleavatkoznak a politikába. Két éve már lezajlott egy hasonló kampány, akkor hivatalosan a terrorizmus és a migránsok miatt. Az ENSZ azonban úgy vélte, a cél igazából az volt, hogy az embereket mozgósítsák a külföldiek ellen és idegenellenességet szítsanak.

 

Le Monde

le_monde.jpg

Európa-ellenes népi konzultációba vágott bele a nacionalista Orbán Viktor Magyarországa. Azt akarják megtudakolni ily módon, hogy a nép szerint miként kellene szembeszállni Brüsszellel. A kormány euroszkeptikus álláspontja régóta ismeretes, de ezúttal az NGO-k is célkeresztbe kerülnek. A hatalom hónapok óta igyekszik legyűrni bizonyos, politikainak és harcos zsoldosoknak minősített civil szervezeteket, különösen, ha azok Soros Györgytől kapnak támogatást.

Süddeutsche Zeitung

suddeutsche.jpg

A német kereszténydemokraták münsteri választási rendezvényén dübörgő taps fogadta, amikor Merkel ismét megvédte a menekültek befogadását. A tetszésnyilvánítás akkor volt a legnagyobb, amikor arról beszélt, hogy az akkori humanitárius helyzet miatt meg kellett nyitni a határokat, Németország nem térhetett ki a felelősség elől. De arra is kitért a kancellár, hogy napjainkban nem ismétlődhetnek meg az akkori események, meg kell mutatni, hol vannak a határok, meddig lehet elmenni. Ugyanakkor méltatta Európát is, külön kiemelve a békét, a szólás-, sajtó- és vallásszabadságot, valamint a toleranciát. De ekkor már olyan nagy volt a taps, hogy alig tudta befejezni mondatát. A hat hét múlva esedékes alsó-szászországi választás azért különösen fontos, mert a legnépesebb tartományról van szó, és aki ott győz, az kedvező helyzetbe került a szeptemberi országos választás előtt. A CDU azonban jelenleg 7 %-kal le van maradva a szociáldemokraták mögött.

Guardian

guardian.jpg

A lap nem úgy látja, hogy Európa válságban lenne. Hiszen az itt élőknek még sosem ment ennyire jól a soruk, a Brexittől függetlenül az eredmények hatalmasak és továbbra is milliók akarnak idejönni. A földrész továbbra is a stabilitás, a jólét és a biztonság szigete a gyorsan változó világban, miközben a héten Oroszországban tüntetéseket vertek szét, Belorussziában pedig felvonulókat vettek őrizetbe. Szóval a kontinensnek vannak értékei, még akkor is, ha azokon lábbal tapodnak olyan helyeken, mint Orbán Magyarországa és Kaczynski Lengyelországa. De ezzel együtt ez a földnek az a sarka, ahol egyedül álló módon sikerült szerződésekbe foglalni az alapjogok tiszteletét, a pluralizmust, a társadalmi igazságosságot és a közös biztonság normáit. Vagyis az európaiak hihetetlenül szerencsések és szó sincs arról, hogy az EU jobblétre szenderülne, merthogy a britek kiválnak. De az sem igaz, hogy a szervezet a hajthatatlan Londontól immár megszabadulva, nagyot tudna előrelépni az integráció útján. Sokkal nagyobb veszély fenyegeti Franciaországban Le Pen miatt. Ám az biztos, hogy a tagok egyedül nem sokra mennek, viszont az kínálja legjobb esélyt, hogy befolyásolják a világ dolgait, ha összefognak.

A bejegyzés trackback címe:

https://b1.blog.hu/api/trackback/id/tr8612394677

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

mérsékelt fegyveres lázadó (nem terrorista!) 2017.04.02. 09:37:55

Nem tudom, hogy sírjak- e vagy nevessek a CIA- hazugságokon...
süti beállítások módosítása