Az volt az utóbbi napok nagy kérdése, hogy a londoni emigrációját töltő Habony végképp kiesett-e az orbáni pikszisből. Ezt jelzi-e, hogy Schmidt Mária elcsaklizta bizalmi emberét, jobbkezét, egyik cégének ügyvezetőjét, hogy megtegye a Figyelő szerkesztőbizottsági elnökének.
Mert akár úgy is fel lehetett fogni, hogy Lánczi Tamás dezertált az - esetleg - kegyvesztett Habony mellől, valamint hogy a mértéktartó, körültekintő, kiegyensúlyozott, konzekvens és sziklaszilárd állásfoglalásairól közismert Schmidt megérezte, hogy szabadon lehet abuzálni a médiamogullá előlépett volt koronaőrt, le lehet rabolni tőle az embereit.
Az Orbán-rezsimben nem ez volna az első eset, hogy valaki nagyot zuhan az udvari ranglétrán, láttunk már nagyobb bukást is. Máig hallatszik a visszhangja.
A kérdés részben választ kapott. A 444 figyelős újságírókra hivatkozva azt írja, hogy
Habonynak tett gesztus, hogy Schmidt Lánczit tette a Figyelő élére.
Bár ez sem oldja meg véglegesen a problémát, mivel a figyelős újságíróknak nem támasztják alá semmivel az állítást. Továbbra sem kizárható tehát, hogy átrendeződés történt a Fidesz-klientúrában, az orbáni oligarchák (kleptokraták) hatalmi rangsorában.
A cikkből kiderül amúgy, hogy a Minőség, méltányosság és mértéktartás szlogent hangoztató Schmidt azonnal bevezette a cenzúrát a Figyelőlénél, már a hatalomátvétele után megjelent első számból kivetetett egy cikket, amely arról szólt, hogy
Lévai Anikó unokaöccsének cége a Mészáros Lőrinc közeli Opimus székházában lakik.
(Kell-e mondani, ez további közvetett adat arra nézve, hogy milyen összefonódások akadnak az Orbán-család és Mészáros között, azaz arra, hogy a felcsúti gázszerelő tulajdonképpen Orbánéknak frontol.)
A Figyelőből a lapnak azt is elmondták
- "Schmidt Mária kevesebb mint két hónapja érkezett a lap élére; azt ígérte, csendes tulajdonos lesz, ehhez képest nyíltan és durván kritizálta a szerkesztőség munkáját, cikket fúrt meg, és előkészítette Láncziék bevonulását."
- „Belekötött a címlapba, a címadásokba, a képekbe, az élő fába is, teátrálisan végiglapozta az újságot, és gyakorlatilag mindenbe belegázolt, ami az újságban szerepelt"
- "Az ülés nagy hangoskodás közepette zajlott, kiderült, hogy a Figyelő egyszerűen szar, benne egyes dolgok „a 60-as, 70-es éveket idézik".
- a cégvezetés teljesen értetlenül állt azelőtt, hogy Brückner jelezte távozását, nem értették, miért sokkolt többeket Lánczi bevonulása:
Annyira a politikai logika szerint álltak a helyzethez, hogy
tényleg nem fogták fel, mi egy független szerkesztőség gondja azzal, ha oda Lánczi Tamás és L. Simon László beteszi a lábát.